Gå till innehållet

Spandex växer vidare i Norden med nytt stort förvärv

Spandex fortsätter sin förvärvsstrategi i den nordiska regionen genom att förvärva Seri Deco Oy i Finland och Baltikum. Därmed får man tillgång till ännu en stor återförsäljare av material samt blir distributör av HP-skrivare i fler länder. Seri Deco är också återförsäljare av Roland och Summa samt för material från Avery Dennison.

Puls

Seri Deco omsatte 14 miljoner euro under 2017 med ett rörelseresultat på 1,2 miljoner euro och 39 anställda.

Från basen i Helsingfors hanterar man kunder i Finland/Estland och det litauiska kontoret kunder i Litauen och Lettland.

Ledningen i Seri Deco Oy i form av vd Jussi Heinämäki och försäljningsdirektören Lassi Suoranta kommer att fortsätta leda verksamheten.

2016 förvärvade Spandex svenska Schneidler och 2017 norska Skangraf – nu tar man ytterligare ett steg på det nordiska marknaden.

Källor: Spandex och asiakastieto.fi

Läs mer

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll