v37/38: Momsdomar, JMS-auktion, Sportkedja startar tryckeri, Tryckpressar i molnet, De flyttar till Riga

Hej,
PRINTNext är konferensen som ska lära landets marknadsavdelningar allt om innovativa trycklösningar. Tanken är att inspirera och utbilda köpare om allt nytt som går att göra med tryck. Samtidigt blir det en bra plattform för grafiska aktörer att nå nya kunder. Arrangören Wednesday Relations når 12.000 personer i målgruppen och det gör konferensen helt unik. Branschkoll är medarrangör och står för innehållet under dagen.

Reklamfritt Stockholm?
Veckans ”storm i ett vattenglas” var när en politikermotionerade om ett reklamfritt Stockholm och föreningen Sveriges annonsörer, inte helt oväntat, kallade förslaget”urbota dumt”.

Tryckeri installerar 6.000 kvm solceller
Danska Lasertryk har investerat 3,5 miljoner kronor för att täcka taket med solceller. ”Med den förväntade avkastningen är det ett attraktivt alternativ till att ha pengar stående på banken” säger ägarna.

Norrlandstryckeri flyttar offsetproduktionen till Baltikum
Accidens i Sundsvall, tidigare Accidenstryckeriet, som ingår i Prinfo-nätverket, avvecklar offsettrycket och flyttar det till Balthaus Polygrafija i Riga.

Kommunerna (och tryckerierna) vann igen över SKV i tryckerimomsfrågan
Ett stort antal nya ärenden avgjordes den 27 augusti i Förvaltningsrätten i Falun som avser år 2007.

E-handel

  • Ny tjänst är din tryckpress i molnet — Gelato cloud, som är en ny tjänst från Source Logistic, som också ligger bakom Optimalprint kan nu enkelt bli din tryckpress i molnet. Funktionerna och priserna är minst sagt konkurrenskraftiga. Fundera ordentligt på det här – vifta inte bort det med argument om för långa leveranstider och begränsade format – det kommer att utvecklas snabbt.
  • Ny e-handel för trycksaker och eventprodukter — PÅ Media i Stockholm säger att de ska lansera en ny webbshop för eventmaterial och trycksaker och därmed ta sig utanför Stockholm. Det kommer att krävas stora marknadsinsatserna för att lyckas

Sportkedja startar tryckeri
Team Sportia i Kramfors har investerat en miljon i en digital tryckpress från Xerox. Sedan tryckeriet på orten lagts ner så saknas det en aktör som kan trycka säger man. De borde också utnyttja de nya molntjänsterna (se ovan) och inte försöka producera allt själva.

Pressgrannar i Uppsala avvecklar dagproduktionen
I veckan varslade man 19 personer och därmed minskar kapaciteten på civiltryck från dagstidningstryckerierna.

Varslen ökade men konkurserna planade ut i augusti
Statistiken är uppdaterad med siffror för augusti.

JMS i Helsingborg
Printagon Graphics, med ett tretiotal tidigare JMS-medarbetare, planerar starta om JMS i Helsingborg! En liten nätt utmaning att ta på sig kan man tycka – och knappast välkommet i branschen? Samtidigt såldes stora delar av konkursboet på auktion igår, bland annat enKolbus limlinje för 8.200 kr, en 16-sidig KBA till skrotpriset 32.500 kr och en 32-sidig Lithoman för 451.000 kronor. Den största pressen fanns dock inte med i nätauktionen. Ett stort antal rullar papper verkade var det som var mest lättsålt. Auktionen hölls på units.se.

Övrigt

Folk

Bokslut

Rättelse
Förra veckan skrev Branschkoll felaktigt om Arkitektkopias resultat. Rätt är att rörelseresultatet redovisades för koncernen till 19,4 miljoner kronor för 2012. Hur resultatet påverkats av intäktsförd moms går inte att utläsa av årsredovisningen.

Ring eller maila om du har några funderingar.

/Ola

070-566 09 52

Vd-byte på etikett- och förpackningsjätte

all4lables
Ämnen i artikeln: All4labelsEtikett
redaktionen@branschkoll.se
Annons

Förpackningstryck: Det avgör när Nestlé väljer digitalt eller offset

IMG 0734 1800

✔️Panelsamtal om ”inkjetrevolutionen” inom förpackning ✔️Så tänker storföretaget Nestlé i valet av förpackningstryck ✔️”Det är ett paradigmskifte”

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Boxon ska dubbla omsättningen och växa på nya marknader

IMG 0261 1800
Ämnen i artikeln: BoxonEtikett

✔️Boxon Groups vd Fredrik Ståhl om femårsplanen ✔️Ska dubbla omsättningen till 4 miljarder kronor ✔️Hoppas etablera sig i 5-6 nya länder ✔️Ökad e-handelsförsäljning och nya digitala kliv

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Walki investerar i ny produktionslinje för cirkulära förpackningsmaterial

walki2 1800
Ämnen i artikeln: Walki

Walki Group har investerat över sex miljoner euro i en ny produktionslinje vid sin anläggning i Steinfurt, Tyskland, för att stödja övergången till fiberbaserade förpackningsmaterial.

Ämnen i artikeln: Walki
redaktionen@branschkoll.se
Annons

De höjer priset på well

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Nystartad ÅF av arbetskläder i konkurs

redaktionen@branschkoll.se
Annons

De köper konkursboet – ”Vi är en väldigt naturlig köpare”

2 1800

✔️Ska ge trygghet till konkursboets kunder ✔️Målsättning att fortsätta växa 15 procent årligen.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Klart: Hjalmar E:s konkursbo sålt

hjalmare kontrakt

✔️Verksamheten upphör i Skellefteå ✔️Avser flytta tillgångarna till södra Sverige

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Köper två nya digitalpressar – ”Vet att vi måste omsätta mer eller göra förändringar i produktionen”

IMG 2174 1800

Efter pensionsavgångar och byte av administrativt system – tryckeriet skiftar maskinmärke på digitaltrycksavdelningen.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Svenskt tryckeri investerar över 20 miljoner kronor i rullinkjet – visar volymökning i år

intellijet parajett

✔️Nya kundaffärer har bäddat för bra start på året ✔️Så mycket har tryckeriets volymer ökat

redaktionen@branschkoll.se
Annons