Print-on-demandtjänst får pris för affärsmodell
Meganews Magazines – som trycker tidningar på några få minuter direkt när kunden köper dem i kiosken – kan nu ställa sig bredvid företag som Spotify, Mojang, Magine och Linas Matkasse.
Man har idag belönats med näringslivspriset Cordial Business Awards 2013. Priset får man i kategorin ”Årets svenska affärsmodellsutmanare”.
– Juryn har gjort en genomarbetad analys av såväl affärsmodell som marknadsförutsättningar, priset blir därmed en bekräftelse på att vårt koncept har stor potential, säger Lars Adaktusson i Meganews Sweden. Vi är stolta och tacksamma över den fina utmärkelsen.
Med den nya affärsmodellen blir enligt företaget försäljning och distribution av tidskrifter miljömässigt hållbar samtidigt som kostnader för produktion och returhantering minskar.
Meganews automatiska tidningskiosker finns just nu i innerstadsgallerian Mood Stockholm samt på flygplatserna Landvetter och Stockholm-Skavsta. Ytterligare kiosker kommer att placeras ut under det kommande året och ambitionen är att Meganews Magazines ska finnas i offentliga miljöer där många människor rör sig.
Parallellt växer det internationella intresset för Meganews Magazines. Tvåhundra propåer från ett 50-tal länder har på kort tid inkommit till ägarbolaget Meganews Sweden AB och planering pågår för en internationell lansering.
Motiveringen lyder:
”Genom en innovativt designad affärsmodell har detta företag lyckats ändra på den traditionella distributionslogiken i en hårt pressad bransch. Med ett stort utbud av tidningar och ”print-on-demand” har de lyckats skapa en kundanpassad och miljövänlig tidningstjänst i tidens tecken.
Tjänsten är i sin linda, men den positiva respons som följt i spåren av dess lansering tyder på att den har all potential att revolutionera tidningsdistributionen – i Sverige och världen.
Genom framgångsrika avtal med leverantörer, tillgång till ett globalt distributionsnät och ett genomtänkt värdeerbjudande vill företaget förverkliga sin vision om att säkra den fysiska tidskriftens fortlevnad.Vinnare av priset ”