Svenskt företag ”ska bli störst i världen på e-sport merchandise”

Tröjor och kepsar från Orcbite.
Det svenska bolaget har nyss gjort sitt andra förvärv på kort tid och deras målsättning är att bli störst i världen på ”merchandise” inom e-sport.

Kosttillskott och ”shaker” från X-gamer
Bolaget heter Irootfor och grundades 2012. Nyligen köpte de upp X-gamer som producerar kosttillskott riktat mot gamers.
– X-Gamer passar in i den typ av företag som vi aktivt letar efter. De kommer utgöra en viktig pusselbit på vägen till vårt mål som världens största företag inom e-sport merchandise, säger Robert Hjelmér, VD Irootfor, i ett pressmeddelande.
– Vi kommer inom kort bredda X-Gamers varuportfölj med ytterligare ett 10-tal produkter. Dessa produkter är lätta att sälja och implementera i vårt nätverk av distributörer och återförsäljare världen över. Jag skulle bli besviken om vi inte når en omsättning på 40 miljoner kronor på årsbasis för X-Gamer, tillägger Robert Hjelmér.
I höstas så köpte Irootfor bolaget Orcbite som sysslar med mode och kläder riktade mot spelindustrin. Och bolagets styrelse flaggar för fler uppköp under året.
Irootfor omsatte 3,3 miljoner år 2016.