Gå till innehållet

Plockmatic köper global efterbehandlings­aktör

Ser synergier och får lokal säljorganisation i Tyskland.

Företagsaffär

Plockmatic Group förvärvar tyska Renz inklusive dotterbolagen i Storbritannien, Turkiet, Argentina och Australien. Renz har kunder i över 80 länder och tillverkar wire o-bindningsmaskiner med tillhörande förbrukningsmaterial.

Försattes i konkurs

Efter ekonomiska svårigheter under pandemin försattes Renz i ett insolvensförfarande 2024. Plockmatics uppköp av Renz väntas slutföras i samband med att processen är avslutad under tredje kvartalet 2025, meddelar företaget.

Ser synergier med förvärvet

Enligt Plockmatic ser man nyckelområden med förvärvet av Renz inom försäljning, produktion, inköp och forskning och utveckling. Förutom en bredare geografiska närvaro är förtagets ambition framåt att utveckla nästa generations automatiserade maskiner för trådbindning av kalendrar och böcker.

Får lokalt sälj i Tyskland

Jan Marstorp, vd för Plockmatic Group:

– Förvärvet av Renz är en fantastisk möjlighet för Plockmatic Group, där vi ser flera möjligheter och synergier mellan våra organisationer, samt en chans att ytterligare stärka vårt erbjudande som lösningsleverantör till våra kunder. Genom att Renz blir en del av Plockmatic Group får vi också en stark och lokal säljorganisation i Tyskland – en marknad vi identifierat som viktig för vår framtida tillväxt.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll