Oklarheter kring EUDR – missa inte frukostseminariet på Print Next som rätar ut några av frågetecknen
Den 20 november är det dags för branschdagen Print Next. Nytt för i år är tre frukostseminarier där vi djupdyker i olika ämnen.
Jennie Sverker, Skogsstyrelsen och Mårten O Larsson, Skogsindustrierna hjälper till att sprida ljus över EUDR.
De tvära kasten kring hur EUDR kommer att införas kommande året gör det svårt att hänga med i svängarna. Därför har man till Print Next bjudit in både Skogsstyrelsen och Skogsindustrierna för att få svar på de mest akuta frågorna.
Vad gäller för dig som grafisk leverantör och producent? Det får du svar på under det här frukostseminariet som inleder Print Next den 20 november.
Talare är Jennie Sverker, Skogsstyrelsen, Mårten O Larsson, Skogsindustrierna samt Jakob Steinstö, branschansvarig Grafiska Företagen.
Tidigare är det klart med en frukost kring AI-verktyg i Adobes mjukvaror samt en om nyheter och förändringarna inom distribution, porto och paket.