Gå till innehållet

Ny promotionprodukt från Elon Musk – drog in 80 miljoner på fyra dagar

Puls

Grundaren av Tesla, Elon Musk, har den senaste veckan sålt 20.000 eldkastare, för att finansiera ett av sina projekt. 

Företaget som Musk vill generera inkomst till heter The boring Company och sysslar med tunnelbyggande. Tunnlarna ska användas till att ”lösa problemet med själsdödande trafik” skriver företaget på sin webbplats.

För att generna pengar till projektet så har The Boring Company gett sig in i produktmedia-branschen. För några månader sen började de sälja kepsar med sin logotyp på och nu har de sålt 50.000 kepsar, något som genererat strax över 5,5 miljoner kronor, skriver ASI.

Eldkastare som promotionprodukt

Och för mindre än en vecka sedan så började The boring Company alltså sälja eldkastare. Och den minst sagt oortodoxa produkten går åt som smör i solsken, 20.000 eldkastare för 500 dollar styck sålda på fyra dagar. Eldkastarna har följaktligen genererat strax under 80 miljoner kronor, skriver Techcrunch. Och idag så twittrade Elon Musk att eldkastarna nu är slutsålda.

Oväntat lite kritik

Kampanjen har fått en del kritik men mindre än man kanske kunde förvänta sig. Elon Musk själv har haft en lugn och humorfylld inställning till det hela. När eldkastarna kom ut till försäljning så twittrade han bland annat:
”Uppenbarligen så är en eldkastare en jättedålig idé, du bör definitivt inte köpa någon – ifall du inte gillar att ha roligt”

Avsikterna är åtminstone goda och The Boring Companys framtidsvision om höghastighets-trafik under jord är onekligen häftig, läs mer om det här.

https://youtu.be/QXrlRhYriN0

Mer i ämnet: Promotion

Senaste från Branschkoll