Gå till innehållet

Metsä Group skruvar i sin process av träbaserad textiltillverkning

Puls

Metsä Group gör nu förändringar vid sitt demoverk i Äänekoski där man producerar Kuura textilfiber av trämassa. Projektet drivs genom Metsä Spring som är koncernens R&D-bolag

Justeringar av den ursprungliga produktionsmetoden och utrustningen görs nu vid Äänekoski demoverk, som varit i drift sedan slutet av 2020. Utvecklingsarbetet kommer att fortsätta under tidig sommar.

Den globala efterfrågan på textilfibrer har fortsatt att öka efter marknadsstörningar orsakade av pandemin. Det finns särskilt intresse för hållbart producerade textilfibrer som ersätter material gjorda av olja, naturgas och bomull. Metsä Groups Kuura textilfiber vill vara ett dessa alternativ.

Ska kanske bygga en fullskalig fabrik i Finland framöver

Niklas von Weymarn, vd för Metsä Spring, förklarar att förändringar i projektplanen främst innebär anpassningar av processkemin och förbättringar av utrustningen. Målet med Kuura-projektet är att utveckla ett konkurrenskraftigt koncept som möjliggör kommersiell produktion av textilfibern. Detta skulle också kräva byggandet av den första kommersiella fabriken, ett projekt som man förväntas få grönt eller rött ljus under 2024. Planen är i så fall att bygga den första kommersiella fabriken i Finland och teknisk konceptplanering har redan påbörjats, enligt pressmeddelande.

Utöver utvecklingen av Kuura textilfibers produktionsmetod samlar man även kundfeedback i samarbete med det japanska handels- och investeringsföretaget Itochu, en av världens ledande aktörer inom textilsektorn med kontor i över 60 länder.

Mer i ämnet: Promotion

Senaste från Branschkoll