Ljungbergs Tryckeri söker grafiker
Är du intresserad av att arbeta med digitalisering och grafik? Då har vi ett spännande jobb för dig
Information om uppdraget:
Ljungbergs Tryckeri i Klippan AB är ett familjärt företag som ingår i en grafisk koncern, där Norra Skåne Offset AB, Klippans Bokbinderi AB och RST Klippan AB också är delaktiga i. Företaget har över 110 års erfarenhet inom branschen och äger idag en välväxt maskinpark där produktion av trycksaker såsom offsettryck, digitaltryck samt efterbehandling äger rum. Företaget har samarbete över gränserna och vill tillsammans med sitt breda kontaktnät främja företagets välgång och arbete.
Just nu söker Ljungbergs Tryckeri i Klippan AB efter (en) medarbetare som är intresserad av digitalisering och kan utföra efterarbetning på deras digitalavdelning där arbetsuppgifterna kan vara varierande karaktär.
Arbetstiderna är förlagda på dagtid, vardagar mellan: 07.15-16.00
För tillfället är arbetstiderna enligt ovan men kund ämnar att vid skiftarbete i förlängningen: 06.00-14.30, 14.30-23.00.
Detta söker vi:
Vi söker efter en lojal medarbetare som vill jobba med ett kreativt jobb där man får möjlighet att applicera sina digitala kunskaper i praktiken. Att visa intresse, vara driven och arbetsvillig är viktiga delar för rollen som grafiker. Att komma i tid och vara ärlig är en självklarhet för dig. Det är viktigt att du som söker denna roll kan flytande svenska i både tal och skrift.
Som person är du öppen för nya utmaningar och tar dig an dessa med en positiv inställning.
Det är meriterande om du har tidigare erfarenhet av att arbeta med digitalisering och är allmänt datakunnig. Du kommer arbeta med kroppen och händerna – vi ser det därför som meriterande om du har tidigare erfarenhet av arbete inom produktion.
Anställning:
Detta heltidsuppdrag betyder att du kommer vara anställd via StudentConsulting och arbeta hos vår kund som konsult. StudentConsulting ansvarar för rekryteringsprocessen och vår rekryterare samt kontaktperson för detta uppdrag är Amanda Strand.
StudentConsulting har som rutin att alltid göra två referenstagningar och utdrag ur belastningsregister.
Är detta en tjänst för dig? Ansök redan idag!