Gå till innehållet

Konsten att hitta rätt information

Allmänt

I veckan köpte Google företaget Ångströ (jo, det är ett amerikanskt bolag namnet till trots). Noteworthy News är deras främsta produkt och den levererar nyheter om företag och personer i yrkeslivet. Till skillnad från andra tjänster som ofta ger ifrån sig väldigt mycket information är Ångströs idé att ge så lite information som möjligt – men rätt information.

Sök på dig själv på Google och du ser direkt att träffarna med största sannolikhet inte handlar om dig utan om andra personer som ha samma namn som du. Ångströ kopplar ihop sökningarna med dina sociala nätverk som Twitter, LinkedIn och Facebook för att på så sätt lista ut vilken person du egentligen menar.

Att veta vad som är relevant för någon är en svår konst och Google har också förstått detta. Personligen tror jag att det är långt kvar innan en programvara kan sortera och redigera information så att det blir riktigt rätt. Och det är ju därför Branschkoll finns. För att leverera relevant information till beslutsfattare i näringslivet.

Läs mer

Senaste från Branschkoll