Gå till innehållet

Konsoliderar i Stockholm – investerar stort i tryck- och efterbehandling

Brandfactory lämnar sina lokaler i Årsta (tidigare Ineko) och samordnar verksamheten i Farsta där Brandfactory sedan tidigare haft sin produktion i Stockholm. Lokalerna i Farsta utökas från dagens 6.700 kvadratmeter till 11.000 kvadratmeter för att efter årsskiftet kunna ta emot hela verksamheten från Årsta.

Puls

Varslar 30 och investerar stort

Samtidigt minskar man personalstyrkan med runt 30 personer i Sverige och investerar i ny tryck- och efterbehandlingsutrustning.

– Det är en tryckpress (Heidelberg Speedmaster XL 106-5+LX3 med UV), en CTP, några falsar och en ny stans, berättar koncernchef Annica Axelsson i ett mail till Branschkoll.

Lokalerna kommer inrymma kontor, en flexibel och modern produktionsanläggning och ett showroom för att ge besökarna inspiration och upplevelser av företagets tjänsteutbud inom både tryckt och digital kommunikation.

– Genom att samla våra digitala och kreativa tjänster tillsammans med vår egen produktion inom all slags tryck och avancerade it-lösningar, kan vi stärka vårt erbjudande och skapa ännu större mervärde till våra kunder, säger Annica Axelsson i ett meddelande.

– Det är naturligtvis stora fördelar att produktionen nu kommer under samma tak, och att vi samtidigt ges möjligheten att investera i ny tryckpress och ny efterbehandlingsutrustning, säger Serbaz Shali, produktionschef för Brandfactory i Sverige.

Brandfactory har en omsättning på cirka 1,1 miljarder kronor och sysselsätter 500 medarbetare i Sverige, Danmark och Norge. Nyligen skrev man ett avtal med Mcdonalds Sverige avseende skylt för deras dryga 200 restauranger (Källa: LinkedIn)

Mer i ämnet: Promotion

Senaste från Branschkoll