Gå till innehållet

Göteborgstryckeriets kalenderförlag satsar på ny produktmedia – ska ut i Europa

Puls

Stefan Johansson på Gullers Trading var på PSI-mässan i början av januari och visade upp sina anteckningsböcker som nu ska bli produktmedia.

Kalenderspecialisten Gullers Trading ställde ut på produktmediamässan PSI i Tyskland i början av januari.

De är mest kända för sina kalendrar men nu ger sig Gullers Trading, som ägs av Göteborgstryckeriet, in på ett nytt område och letar tillväxt i den Europeiska produktmediabranschen. Det var i år första gången man ställde ut på PSI.

Läs mer: PSIs nya slutkunds-modell är här för att stanna – ”Vi försöker inte förstöra industrin, tvärtom vi arbetar för att främja den”

I samarbete med Wallstars producerar man anteckningsböcker med platsanpassade omslag. På PSI-mässan i Düsseldorf visade man massor av exempel där olika städer i Europa var på omslagen – som tillsammans med respektive stadsdelar i staden bildar ett grafiskt mönster av ord. Hela utbudet av städer finns på Gullers webb och Wallstars säljer affischer med samma motiv i sin webbutik.

Och för att göra produktmedia av blocken erbjuder man varumärkesägare att sätta sin logga mitt i designen. Porsche lyftes fram som ett exempel tillsammans med staden Stuttgart.

Anteckningsböckerna görs til produktmedia genom att företag kan lägga in sitt varumärke i designen på omslaget.

Wallstars står för designen och Göteborgstryckeriet för den grafiska produktionen.

Stefan Johansson från Gullers var på plats i montern och visade upp både de nya anteckningsböckerna och kalendrarna som man har sedan tidigare.

Mer i ämnet: Promotion

Senaste från Branschkoll