Fyra företag som är promotion-gaseller
Nu har alla ”gaseller” kommit in och Branschkoll har tagit en titt på vilken promotion-bolag som fått en gasell tilldelad till sig.
Det blir dessvärre inte spaltmeter med företag, de flesta som fått en gasell i övrigt tycks vara verksamma inom bygg- eller it-branschen. Men några finns det trots allt.
- Linköpingsföretaget Profilservice som är en del av kedjan New Wave Profile fick en gasell (omsättning 17,8 miljoner kronor).
- Stockholmsföretaget Axon Profil fick en gasell (omsättning 45,8 miljoner kronor).
- Partilleföretaget Skyltmax (Signmax) fick en gasell (omsättning 47,1 miljoner kronor).
- Linköpingsföretaget Neckwear Sweden som säljer slipsar/skjortor till privatpersoner och B2B fick en gasell (omsättning 14,5 miljoner kronor).
Med reservation för att något bolag kan ha lyckats gömma sig så var det årets skörd.
Gasellkraven 2018
- Det är företagets fyra senaste årsredovisningar, 2014 till 2017, som ligger till grund för Gasellundersökningen.
- Omsättningen 2017 ska överstiga 10 miljoner kronor.
- Bolaget ska ha minst tio anställda enligt den senaste årsredovisningen.
- Omsättningen 2017 ska minst ha fördubblats sedan 2014 och ska ha vuxit varje år under perioden.
- Det samlade rörelseresultatet ska vara positivt under perioden.
- Företaget har väsentligen vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner.
- Bolaget ska ha sunda finanser. Det ska också finnas revisionsberättelse i den senaste årsredovisningen.