Elanders gör förvärv i Nederländerna och stärker sitt erbjudande inom ”Life Cycle Management”
Elanders strategi att växa inom det man kallar för ”Life Cycle Management” har resulterat i ännu ett förvärv. Man har idag tecknat avtal om att förvärva det holländska logistikföretaget Eijgenhuijsen Exploitatie BV.
Eijgenhuijsen beskrivs som en ledande aktör i Nederländerna inom specialtransporter och installationer av avancerad teknisk utrustning. Bolaget är privatägt och omsatte 10 miljoner euro under 2020 med god lönsamhet, skriver man i ett pressmeddelande.
”Genom förvärvet kommer Elanders att kunna erbjuda unika lösningar för specialtransporter, installationer och återtag av avancerad teknisk utrustning. Förvärvet är även ett led i att öka andelen värdeadderande tjänster, bland annat till kunder inom Electronics och Healthcare & Life Science.”
Ett av affärsområdena för Eijgenhuijsen är att hantera grafisk utrustning vilket nu gör Elanders till en leverantör till den grafiska branschen. Men man jobbar också med sektorer som sjukhus, datacenters, kontor och restaurangbranschen.
Eijgenhuijsen kommer att ingå i affärsområdet Supply Chain Solutions och konsolideras i koncernen från och med 1 december 2021. Köpeskillingen uppgår till cirka 10 miljoner euro på skuldfri basis, om IFRS 16-effekter exkluderas.
Finansieringen av förvärvet sker med existerande kreditramar och förvärvskostnaderna beräknas uppgå till cirka 2 miljoner kronor.