Elanders anställer hållbarhetschef

Nathalie Bödtker-Lund är ny hållbarhetschef för Elanderskoncernen.
Nathalie Bödtker-Lund är ny hållbarhetschef för Elanderskoncernen. Erik Sellgren

”Näringslivet har ett oerhört stort ansvar när det gäller hållbarhetsarbetet. Den europeiska gröna given som innebär att Europa ska vara klimatneutralt år 2050 kan inte genomföras om inte näringslivet kavlar upp ärmarna och ser till att nå målet med konkreta åtgärder. Om tio år kommer de företag som inte har påbörjat den här omställningen vara ute ur leken, det är jag övertygad om.”

Nathalie Bödtker-Lund

Elanders anställer Nathalie Bödtker-Lund, i dag verksamhetschef för WIN WIN Gothenburg Sustainability Award, som hållbarhetschef inom koncernen.

Rollen som hållbarhetschef är nyinrättad och enligt Magnus Nilsson, vd och koncernchef för Elanderskoncernen, är det en logisk utveckling i en tid när hållbarhet blivit en integrerad del av Elanders affärsmodell.

Elanders ökar med rekryteringen sitt fokus på hållbarhetsfrågor och ger ytterligare kraft åt företagets satsningar när det gäller att utveckla hållbara tjänster inom Life Cycle Management och cirkulär ekonomi, skriver man i ett pressmeddelande.

”Vi får allt hårdare krav på oss från kunder och samhälle inom hållbarhet. För att möta dessa krav och ta en aktiv roll krävs såväl strategiskt tänk som en dedikerad resurs. Med Nathalie Bödtker-Lund får vi bägge delarna och dessutom är hon en driven person som verkligen brinner för den cirkulära ekonomins möjligheter.”

Magnus Nilsson, koncernchef Elanders

Enligt Magnus Nilsson sätter man tuffa krav på sig själva.

”Vi har ett samhällsansvar att minska våra utsläpp genom ett aktivt miljöarbete, men även utveckla tjänster som minskar utsläppen, eller till och med leder till negativa utsläpp.”

Ett exempel är satsningen inom Renewed Tech där man erbjuder sina kunder lösningar för att förlänga livslängden på deras produkter.

Nathalie Bödtker-Lund kommer att vara placerad vid huvudkontoret, men tanken är att hon även ska stötta dotterbolagen runt om i världen i deras hållbarhetsarbete.

Hon kommer närmast från en tjänst som verksamhetschef för WIN WIN Gothenburg Sustainability Award, som sedan 2000 uppmärksammat framstående insatser över hela jorden. Bland de många pristagarna märks Gro Harlem Brundtland, Al Gore och Kofi Annan. Priset syftar också till att sprida kunskap inom hållbarhetens tre huvudområden – ekologisk, ekonomisk och social – vilka alla är viktiga för att skapa ett mer hållbart näringsliv.

I sin roll på Elanders ska Nathalie Bödtker-Lund bli en viktig del i den tjänsteutveckling som är avgörande för att ge Elanders önskad spets inom hållbarhetsområdet och göra bolaget fortsatt attraktivt för kunder, anställda, investerare och finansiärer, skriver man.

Nathalie Bödtker-Lund tillträder tjänsten som hållbarhetschef 1 april 2021.

Lagom mix i marknadsföringen skapar bäst effekt – visar ny forskningsrapport

100 watt 1800

Vilken typ av kommunikation driver bäst effekt? Här är svaret och marknadsföring offline står starkt. Mycket starkt.

redaktionen@branschkoll.se

Svensk bild-app med eget tryckeri i samarbete med telekombolag

Når 29 miljoner användare genom partnerskapet.

redaktionen@branschkoll.se

Detta är en fossilfri transport

Postnord leverans 1800
Ämnen i artikeln: Postnord

Branschöverenskommelse definierar konceptet – ska eliminera otydliga och missvisande miljöpåståenden.

Ämnen i artikeln: Postnord
redaktionen@branschkoll.se

Postnord först med Svanenmärkta e-handelstransporter

Postnord svanen
Ämnen i artikeln: Postnord
Ämnen i artikeln: Postnord
redaktionen@branschkoll.se

Pressbyråns affischer blev viral succé

Pressbyran Kanelkampanj 2023 1800

Pressbyråns senaste kampanj för kanelbullens dag blev en total succé. Först stals affischer på stan – nu säljs en kollektion på auktion.

Resumé skrev i förra veckan om kampanjen som ”utsatts för stöldvåg”.  Byrån Åkestam Holst hade gjort en pastisch av fransk parfymreklam och det gillades av passerande som helt enkelt tog med sig affischerna hem.

– Responsen har varit fantastisk, även med Pressbyrå-mått mätt. Många kunder har hört av sig och efterfrågat materialet eller de digitala filerna för att kunna skriva ut själva. Att våra utomhusaffischer är så här heta är ovanligt även för oss, säger Lennart Schultz, marknads- och kommunikationschef på Reitan Convenience Sverige till Resumé.

Säljs på Tradera

Nu säljs de fyra motiven på Tradera – tryckta exklusivt och inramade för att kunna hängas upp på väggen direkt. Pengarna från det vinnande budet doneras till Håll Sverige Rent.

Du hittar auktionen här.

Tomma ramar pa tunnelbanan 1800
Tomma ramar i rulltrapporna. Bild: Pressbyrån
redaktionen@branschkoll.se

Plockmatic anställer marknadschef

John Elliot 20230926 135851987 iOS 1800
Ämnen i artikeln: Plockmatic

Plockmatic Group har utsett John Elliot att ansvara för koncernens marknadsföring.

Rekryteringen sker i en viktig fas för företaget som fortsätter att expandera globalt, skriver man i ett pressmeddelande.

John Elliot har över 17 års erfarenhet av B2B-marknadsföring och kommer senast från en roll som marknadschef på 3nine AB.

– Jag ser fram emot att bidra till företagets globala expansion och stärka dess varierade varumärkesportfölj, säger John Elliot.

Ämnen i artikeln: Plockmatic
redaktionen@branschkoll.se

Visual Art tecknar avtal med Alko för digitala skärmar i butik

Visual art 1800
Ämnen i artikeln: Visual Art

Visual Art har ingått ett avtal med Alko, den finska statsägda alkoholförsäljaren, för att modernisera och förbättra företagets digitala medienätverk i butikerna. Avtalet, som har ett årligt värde på cirka 150 000 euro, kommer att se Visual Art konvertera 200 digitala ytor i 72 butiker över hela Finland.

– På bara fyra veckor kunde vi konvertera 200 digitala ytor i 72 butiker över hela Finland till Signage Player, säger Andreas Ström, Chief Revenue Officer på Visual Art Group i ett pressmeddelande.

Visual Art kommer att hantera underhållet av det digitala medienätverket och vidareutveckla mjukvaruplattformen Signage Player, medan Fite (som man vann upphandlingen tillsammans med) tar ansvar för utrustningsunderhåll och nya skärminstallationer.

Ämnen i artikeln: Visual Art
redaktionen@branschkoll.se

Zetadisplay förvärvar österrikiska Peakmedia

Malmö-baserade Zetadisplay har köpt Peakmedia, ett framstående digital signage-företag i Österrike. Affären, som finansieras genom Zetadisplays befintliga lånefaciliteter, syftar till att stärka företagets närvaro i DACH-regionen (Tyskland, Österrike och Schweiz).

Zetadisplays vd, Per Mandorf, framhåller att förvärvet kompletterar företagets tillväxtstrategi i DACH-regionen. Peakmedia, som har kunder även i södra och östra Europa samt på Balkan, tillför en attraktiv kundportfölj och möjligheter till gemensamma tillväxtinitiativ.

För Peakmedia är affären en del av deras tillväxtstrategi och en möjlighet att stärka sin marknadsposition. Företaget kommer initialt att fortsätta under sitt nuvarande varumärke som en del av ZetaDisplay.

Peakmedia grundades 2012 och har nu cirka 9.000 aktiva licensierade installationer. De erbjuder en rad tjänster som spänner från konceptdesign till installation och innehållsproduktion inom digitala skyltar enligt ett pressmeddelande.

redaktionen@branschkoll.se

Allt tuffare läge för nyhetstidningar på papper

Dagstidning

Kvällstidningarna slutar med söndagstidning på papper – och i glesbygden är den helt på väg bort. Slutet för nyheter på papper närmar sig. Vissa aktörer håller hårdare i papperet än andra.

redaktionen@branschkoll.se

Xerox köper ut Icahn för 6 miljarder

Xerox Adaptive CMKY Plus Technology for PrimeLink output mid 1800
Ämnen i artikeln: Xerox

Xerox återköper alla sina aktier som ägs av Carl Icahn för 542 miljoner dollar.

Ämnen i artikeln: Xerox
redaktionen@branschkoll.se