Billes investerar 60 miljoner
Billes storinvestering som Branschkoll tidigare skrivit om börjar nu falla på plats. Senaste årens förvärvade verksamheter i Contact Tryck & Reklam och Fototext ska in i samma fastighet. Produktionsytan byggs ut med 2 800 kvadratmeter i en investering på totalt 60 miljoner kronor enligt ett meddelande från företaget. Tidigare har man sagt att som en del av detta läggs 15 miljoner kronor i nya digitala tryckpressar.
Målet är att bli en av de största, grafiska aktörerna i Norden. Idag är man 100 medarbetare med en omsättning på 200 miljoner kronor.
– Investeringarna gör att vi blir ett grafiskt företag med ett produktutbud som är enormt. Dessutom blir vi väldigt konkurrenskraftiga. Vi har väldigt positiv syn på framtiden, säger Niklas Bille i ett meddelande.