Åtta.45 i outsourcingavtal med Tryckeribolaget

Åtta.45 fyller på tratten med offset och storformat. Tryckeribolaget i Sundsvall har tecknat ett treårigt samarbetsavtal med Åtta.45 i Stockholm med målet att Åtta.45 tar över ägandet av Tryckeribolaget.

Tryckeribolaget flyttar vid årsskiftet till nya lokaler i ”Gamla Bryggeriet” i centrala Sundsvall samtidigt som man investerar i en ny digital tryckpress för de mindre jobben.

– De större tryckuppdragen och storformatsproduktionen kommer från den första januari att produceras på Åtta.45, säger Erik Mauritzon på Åtta.45 i en kommentar.

Kunderna gör fortsatt affärer med Tryckeribolaget och genom det nya samarbetet öppnas nya möjligheter enligt Lars Einarsson som är vd och ägare på Tryckeribolaget.

Annons

– Det här kommer att ge både våra kunder och tryckeriet många fördelar och vi ökar våra chanser att växa i framtiden, säger Lars Einarsson i en kommentar.

För Åtta.45 är detta ett strategiskt samarbete där man fortsätter att driva konsolideringen i branschen.

– Vi är självklart intresserade av flera liknande upplägg där offsettrycket centraliseras, säger Erik Mauritzon.

Läs också: Åtta.45 bygger tratt för tryck

Tryckeribolaget öppnar i de nya lokalerna den 7 januari 2015.

Annons

Börsnoterad posteraktör i knipa – genomgår massiv utspädning av aktier

Desinio Fredrik Palm

Nu tar långivarna över kontrollen.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Postnord tar bort 150 tjänster i Sverige

Letter bag 1800
redaktionen@branschkoll.se
Annons

Fler tryckerier lyfter fördelarna med svensk produktion

SE tryck

Ytterligare två tryckerier har paketerat koncept med svenskmärkt produktion.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Addbrand investerar i digitalpress

Patrik S Addbrand 2 scaled 1800

Ser ökad efterfrågan och satsar på befintlig maskinmodell: ”mycket nöjda med både kvaliteten och flexibiliteten den ger oss”.

Addbrand har beslutat att installera en ny HP Indigo 7900 i sin maskinpark. Investeringen ska stärka företagets produktionskapacitet och möta ökad efterfrågan, meddelar leverantören Visutech.

Den nya digitala tryckpressen ska placeras bredvid företagets befintliga maskin av samma modell. Maskinen väntas vara i drift i januari.

Patrik Sjölin, vd på Addbrand, säger i ett uttalande:

– Att investera i ytterligare en HP Indigo 7900 är ett naturligt steg för oss. Vi har använt HP Indigo-teknologin i många år och är mycket nöjda med både kvaliteten och flexibiliteten den ger oss med att kunna trycka med upp till sju färger i pressen.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Tryckeri överklagade i domstol – fick rätt och kammar hem upphandling

LINKOPINGS DOMSTOL 0333 1800

Uppskjuten skatt inte grund att förkasta ett anbud.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Hon blir vd för Spoon i Sverige

Spoon highres 44 1800

”2025 kommer bli ett viktigt år”

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Norskt bokbinderi: ”Kapaciteten i Sverige är begränsad”

Johnsen 1800 1

Bokbinderiet Johnsen, en del av Merkur-gruppen, ser möjligheter att ta större marknad i Sverige.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Boktryckeri startar med produktion av interaktiva böcker

readioo livonia 480x480 1800

Inleder samarbete med svenskt techbolag för att göra den tryckta boken till en interaktiv läsupplevelse.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

De ska foliera tåg och byggnader till ett värde av 100 miljoner

88aa8a781fe17b30 800x800ar 1800

Tre skylt- och dekorföretag får dela på kakan.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Esko knoppar av affärsdel

Ämnen i artikeln: Esko

Säljer av printverksamhet med inspektionsutrustning.

Ämnen i artikeln: Esko
redaktionen@branschkoll.se
Annons