Återvinningsbarhet av förpackningar växer i betydelse – påverkar köpbeslut i allt högre grad

View of market stall in store
Europeiska konsumenter vill se mer och bättre återvinningsbarhet hos förpackningar
I en undersökning har organisationen Pro Carton frågat fler än 7.000 konsumenter i Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien, Polen, Spanien och Turkiet om hur man ser på förpackningars återvinningsbarhet och hur det påverkar köpbeslut.
I studien framkommer att åsikter kring detta har förändrats kraftigt senaste åren och att man nu allt mer väger in förpackningen och dess miljöpåverkan i sitt köpbeslut. Till exempel vill 88 procent ha information om förpackningens hållbarhet på förpackningen. Man ser också gärna att det blir en skatt på de förpackningar som inte går att återvinna på ett bra sätt.
36 procent av europeiska konsumenter bojkottar varumärken där man är orolig för att förpackningen är dålig för miljön. Hos unga (18-34 år) är denna siffra ännu högre – 53 procent.
Om samma produkt finns i olika typer av förpackningar så väljer 92 procent den pappersbaserade jämfört med en plastbaserad förpackning.
Edie.net har skrivit om studien som också finns att hämta i sin helhet på procarton.com