Unitedprofile årets företagare i Gagnef 2023
Unitedprofile har vunnit årets företagare i Gagnef 2023 – bland annat lyfter juryn företagskulturen på teknikbolaget.
Unitedprofile har vunnit flera priser på sistone, bland annat utsågs de till Gasell i slutet av 2022 och nu även Årets företagare i Gagnef, nu väntar vidare tävling i region och på nationell nivå.
Genom en innovativ idé har man fyllt ett osett behov för en hel bransch. Att på omvägar fått såväl leverantörer och kunder med på denna omställningsresa för en bransch som varit väldigt traditionell är imponerande. En stark lokal närvaro, en möjlighet att locka nya kommuninvånare med hög kompetens, ett långsiktigt tänk för såväl dessa som hela företaget bidrar till hela kommunens utveckling. Man även börjat synas nationellt och skapa en nyfikenhet kring sig och sin lokala förankring, vilket är något många företagare kan både se upp till och inspireras utav, löd juryns motivering.
– För mig är det enkelt. Medarbetarna är det viktigaste företaget har och att de är friska, känner arbetsglädje och tillåts vara kreativa kan bara få positiva effekter, säger vd Alexander Giers.