Till huvudinnehållet

Omvärldsbevakning Print, Pack & Promotion

Puls

Unikt samarbete – 6 företag i branschen går samman och bildar ett hållbarhetsråd

18 mars, 2019 6 minuters läsning
Sex företag har gått samman och bildat Rådet för hållbar produktmedia (RHP). Initiativet är ett bolags-överskridande samarbete mellan leverantörer och återförsäljare som värnar om produktmedia som kanal och om hela branschens utveckling.RHP utgörs av: Marknadsbyrån, Master Design, Olsson & Co och Wackes i återförsäljare-ledet och av leverantörerna New Wave Group och Sandryds. Initiativet har puttrat under ytan under 2018 och är nu redo att se dagens ljus. Samarbetets främsta frukt är en kunskapsportal, www.hallbarproduktmedia.se, som går live idag.Där har de samlat länkar till myndigheter och berörda statliga verk, en kunskapsbank är under uppbyggnad och så ska det finnas checklistor tillgängliga för slutkunden för att underlätta processen för inköp av hållbara produkter.– Det är viktigt för oss att både producenter och leverantörer står bakom RHP. Det är bara tillsammans, över konkurrerande gränser, som vi kan skapa verklig förändring. Sajten ska vara oberoende och bjuda på kunskap till såväl producenter, leverantörer som slutkund, vi vill göra det enklare för alla att ta sitt regelmässiga och moraliska ansvar, säger Tomas Olsson, vd på Olsson & Co, i ett pressmeddelande.LÄS OCKSÅ: Fullsatt på RHPs hållbarhetsforumPå webbplatsen skriver man: Vi vill stötta och driva på vår bransch till en mer hållbar utveckling så att kommande generationer kan tillgodose sina behov. Alla har ett ansvar i detta.[caption id="attachment_64492" align="alignnone" width="713"] Skärmdump från RHPs webbplats som går live idag.[/caption]

Fullt med nyttig information från erfarna branschaktörer

Webbplatsen är full med nyttig information som kan hjälpa alla som vill att få en bättre översikt av sin verksamhet och konkretisera sitt miljöarbete. Där får du bland annat hjälp att göra en nulägesanalys, en hållbarhetsanalys, en intresseanalys och en väsentlighetsanalys.Vidare finns också en omfattande kunskapsbank med information som berör frågor som: Reach, ROSH, Leksaksdirektivet, Miljöbalken, Märkningar, och Socialt Ansvar.Webbplatsen är alltså en slags portal dit både branschen och slutkunderna kan vända sig för att få mer på fötterna när man ska göra affärer eller lägga upp strategier. För att lyckas med det här så utgår de från en "hållbarhetstriangel", uppdelad i tre fokusområden.I ett manifest som RHP släppt på sin webbplats förklarar man de tre olika beståndsdelarna:
  • Compliance – Ta fram verktyg och kunskap för att branschens aktörer ska följa gällande lagkrav.
  • Best Practice – Inspirera och sprid kunskap om framgångsrika lösningar samt vara ett forum för ständiga förbättringar.
  • Innovation – forum för att hitta och utveckla helt nya hållbara lösningar och affärsmodeller.
RHP ska träffas en gång i kvartalet för att hantera och diskutera pågående och nya projekt i workshop-format och mellan träffarna så arbetar respektive företag med sina utvecklingsprojekt. Varje år ska RHP sätta upp konkreta mål för vad man ska uppnå när det gäller att ta fram verktyg och driva sitt forum och påverkansarbete.– Produktmedia är en kommunikationskanal som när den används rätt kan bygga varumärke på ett fantastiskt sätt. Men hållbarhetsmässigt har branschen historiskt stor förbättringspotential. Med RHP ska vi underlätta för alla aktörer att göra mer rätt, öka kunskapen om vad man kan göra för att ta mer hållbara beslut, men också berätta vad som krävs för att inte bryta mot regler och förordningar, säger Erica Persson, inköps- och hållbarhetschef på Sandryds.

Oberoende och transparent

Den kanske tydligaste definitionen av vad RHP och deras tillhörande webbplats kommer från deras pressmeddelande, där skriver man:RHP är ett oberoende och transparent råd som ser lagkrav som ett minimum och som vill inspirera till bättre affärer där hållbarhet blir en avgörande parameter. Den nya sajten ska vara en samlingsplats för kunskap, diskussion och information för alla som hanterar produktmedia.– Tack vare att vi är ett antal bolag som tidigt har intresserat oss för hållbarhetsfrågor och brinner för att kunna bidra till att produktmedia blir ett mer hållbart media, hoppas vi kunna inspirera och hjälpa andra. En viktig del är att slutkunden uppmärksammas på att det både kommit nya krav från myndigheterna kring produktmedia, men också att produktmedia blir än mer effektivt om man tar hållbarheten på allvar, säger Roger Lobergh, inköpschef på Master Design.Personerna på varje företag som tagit på sig uppdraget att realisera det här projektet är:
  • Elin Axelsson, Hållbarhetschef, Wackes
  • Erica Persson, Inköp- & Hållbarhetschef, Sandryds
  • Håkan Pettersson, VD Textilgrossisten Hefa (New Wave Group)
  • Johan Aronsson, VD Marknadsbyrån
  • Roger Lobergh, Inköpschef Master Design
  • Tomas Olsson, VD Olsson & Co

Kommentar från Branschkoll

I skenet av det uppvaknande som branschen genomgått på senaste tiden så är det viktigt att komma ihåg att det vi ser idag är en produkt av ett arbete som pågått i cirka ett års tid, det är alltså inget "svar" på Kemikalieinspektionens rapport utan ett arbete som inleddes långt innan. För de bolag som står bakom initiativet så började det här arbetet redan för 5, 10 eller 20 år sedan. Och det råd som nu bildats är en produkt av gemensamma tankar, värderingar och målsättningar som växt fram under en lång tid.Det här görs, så vitt vi kan se, för branschen, av kärlek till branschen och det kommer, om det används rätt, vara en fantastisk tillgång för hela branschen. Sen är det såklart också ett ypperligt sätt att lyfta fram sitt eget företag som ansvarstagande och seriöst, vilket kunden givetsvis kommer uppskatta.Resumé Insikt skrev i dagarna en lång artikel om den stundande miljödebatten och hur det har påverkat företag. Artikeln heter: Gröna vågen 2.0 – så påverkas hållbara företag av miljödebatten. Och där går de igenom just hur viktigt det är att faktiskt göra något konkret för miljön och inte bara "rida på vågen". Att konsumenterna kräver mer än tomma ord och åtminstone försöker skilja börja skilja agnarna från vetet. Och det här är just den typ av agerande som Resumés artikel menar premieras. RHPs intiativtagare rider inte på vågen, de är en del av den. Och det ska bli oerhört spännande att följa RHPs arbete.Rådet för hållbar produktmedia kombinerat med de enskilda företagens miljöarbete är ett tydligt exempel på faktiska och konkreta åtgärder som är positiva för alla inblandade, inte minst för miljön. Det är dessutom en mikroversion av det som krävs av samhället i stort om vi ska nå en mer hållbar livsstil. Tänk "big picture" framför genvägar, tänk samarbete framför själviskhet och tänk på framtiden framför plånboken.Tomas Olsson får avsluta den här artikeln med följande citat:– Det är i grunden en vilja att höja nivån på produktmedia som media. Och ska vi göra det så måste branschen bli mycket duktigare på att prata lösning och kvalitet istället för pris. Produktmedia är, inte bara enligt oss utan även av undersökningar bevisat, ett av de starkaste medierna som finns och då måste vi hantera det på ett bättre sätt. Vi gör detta så transparent och öppet det bara går. Vi är extremt ödmjuka i att vi inte har alla svar men vi vill ändå lyfta på varenda sten för att göra skillnad. Vi älskar vårt media och vill hålla på med detta i många år framöver.


Print & Media

Nytt samlat varumärke för tryckerikoncern i Norrland

Ny profil och nytt gemensamt namn taget för verksamheterna Original Tryckeri och HS Copy & Skyltfabriken.

24 februari, 2026 3 minuters läsning
Original_Lennie

Foto: Lennie Nylén är vd för Originalkoncernen som nu samlas under ett gemensamt varumärke.

Original Tryckeri med verksamhet i Umeå och Lycksele meddelade förvärvet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå i mars i fjol. Nu samlas alla verksamheter under det gemensamma varumärket Original Print & Sign.

Koncernens vd Lennie Nylén säger till Branschkoll att det nya varumärket gör det enklare att arbeta över orterna, förenklar kommunikationen utåt till kunderna och bättre speglar koncernens bredd.

– För vår enkelhets skull är det mycket lättare att kommunicera ett enda varumärke. Ordet tryckeri i Original Tryckeri gör att vi har lite svårare att sälja skyltar. Och i dag skulle jag säga – med tanke på förvärvet i Luleå – att 50 procent av vår verksamhet är skyltproduktion och 50 procent är tryckeriverksamhet.

”Måste vara nära kunden”

Verksamheterna i Umeå och Lycksele inriktar sig på pappers- och storformatsprint. Anläggningen i Luleå har ett bredare fokus på skylttillverkning med plåtbearbetning, montage och svets. Även där finns produktionsprint.

Några planer på att centralisera produktionen på de tre orterna finns ”absolut inte”, enligt Lennie Nylén.

– Nej. Jag gillar uppriktigt sagt inte hur de vindarna blåser med konsolideringar i södra Sverige. Jag tror på att om vi ska kunna ha ett ordentligt existensberättigande här uppe så måste vi vara nära kunden.

Den nuvarande juridiska bolagsstrukturen kvarstår tills vidare, men på längre sikt är planen att bolagen ska fusioneras, enligt Nylén. Först ut är Lycksele som ska fusioneras in i Umeåbolaget Original Tryckeris organisationsnummer, följt av skyltbolaget i Luleå längre fram.

Satsar på ett samlat affärssystem

Efter förvärvet i fjol ligger ett stort fokus på att integrera verksamheterna och skapa en stabil gemensam grund.

– Våra ”hands on”-utmaningar nu är att få in allting i samma affärssystem och planeringsverktyg så att det ska bli lättare att passa jobb mellan orterna. Just nu sitter vi med olika system och det blir lite klumpigt för vi producerar ju på daglig basis till en annan ort.

– Vi satsar på att samla allt i samma system.

Sedan Gerdin Invest klev in som majoritetsägare 2024 meddelades en uttalad strategi att växa ytterligare genom förvärv. Året därpå kom uppköpet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå.

Kartregionen där man vill ha sin närvaro sträcker sig från Sundsvall i södra Norrland till Kiruna i norr, enligt Nylén. Fler förvärv kan bli aktuellt.

– Vi har väl ständigt någon dialog igång. Vi har våra tentakler ute, det har vi.

Siktar på nyanställningar

Koncernens omsättning landar på 51 miljoner kronor i bokslutet för 2025, med en lönsamhet (EBITDA) på mellan 8 och 10 procent. Lennie Nylén säger att han ser positivt på 2026, konstaterar att ”det blåser medvind” och att bolaget anställer löpande.

– Vi är i stort sett dubbelt så stora nu som vi var innan. Det är mer folk som kommer in, fler pensionsavgångar och allt vad det kan vara. Det är lite roligt faktiskt med yngre stjärnor i 20-årsåldern som kommer in.

– I dag är vi 35 personer, men när vi går ur året bör vi vara strax under 40. Jag antar att vi kommer att öka med ungefär två–tre tjänster, säger Lennie Nylén.

Det nya varumärket finns numera på www.originalprint.se.

Foto- och konsumentsajten Proformat.se som drivits av av Original Tryckeri i över 20 år kommer att behålla och fortsätta under samma varumärke.



Bokslut

Lönsam skyltaktör förbättrade rörelsemarginalen ytterligare

24 februari, 2026 1 minuts läsning

Dela artikeln

Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Branschkoll använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.