Tryckcentrums nätverksträff fyller fem år – slår rekord med 101 utställare
Tryckcentrums årliga nätverksträff i Karlskrona firar femårsjubileum den 10 september och passerar för första gången 100 utställare. Omkring 500 besökare från 250 företag och organisationer väntas delta.
Sedan starten för fem år sedan har nätverksträffen vuxit för varje upplaga. I år samlas 101 utställare i Tryckcentrums lokaler – ett nytt rekord. Intresset sträcker sig utanför Blekinge, med omkring 20 utställare från Kalmar- och Växjöområdet.
Enkel modell för utställarna
Konceptet bygger på att Tryckcentrum står för utställningsyta och mat, medan utställarna hjälper till att sprida inbjudan och bjuda in sina egna kontakter. Besökarna får även möjlighet att lära känna koncernens verksamheter Alwi och Dibor.
– Det här är en möjlighet att samla så många företag och organisationer under samma tak. För oss handlar dagen framför allt om att skapa möten och ge våra kunder, samarbetspartners och andra företag möjlighet att hitta nya kontakter och förhoppningsvis göra fler affärer, säger Peter Carlsson, vd för Tryckcentrum.
Blickar framåt
Att evenemanget passerar 100 utställare ser Carlsson som ett tecken på det stora intresset i regionen.
– Det är fantastiskt att se hur träffen har utvecklats. Vi tror att det här kan vara en av sydöstra Sveriges största nätverksträffar, säger han.
Under dagen lottas även priser till ett värde av över 80 000 kronor ut i en tipsrunda.


