Till huvudinnehållet

Omvärldsbevakning Print, Pack & Promotion

Inspiration

Tacopressar, snusdosor, egengjutna Airpod-fodral och vatten från Röfors – Nordic Profile Fair 2023 dag 1

23 januari, 2023 6 minuters läsning
<p>Branschkoll har minglat på Nordic Profile Fair – hör om det senaste från utställarna själva.</p>

Ännu en upplaga av hybridversionen av Nordic Profile Fair har gått av stapeln och utifrån de Branschkoll pratat med så var uppfattningen att det kom mest besökare under onsdagen, det var även då branschfesten och prisutdelningen av Produktmediabiet ägde rum, men mer om det i en annan artikel!

Candab gör gigantiska uppblåsbara flaskor

Candab, kanske mest kända för sina ballonger visar upp en ny produkt på mässan, "uppblåsbara gigantiska flaskor" (och även burkar) bland kunderna finns Coca-Cola till vilka man tillverkade en 7,5 meter hög svävande colaflaska till festivalen Lollapalooza i somras.

– Eventbolag är vår största kund på den här typen av produkter som används vid bland annat idrottsevenemang och som butiksinredning. Tillverkningen sker i bland annat Tyskland, Kina och Malaysia, säger Anderberg.

Snusdosor av eloxerad aluminum frästa i ett stycke

Hos Trademark Partner, som ställer ut på mässan för andra gången, står Daniel Lundqvist och visar upp en mängd produkter inte minst snusdosor i eloxerad aluminium som går att få lasergraverade. Daniels egen dosa har trädet Yggdrasil lasergraverat.

Bland nyheterna finns läckra genomskinliga puckar för trådlös laddning och när jag frågar Daniel vilka produkter de säljer mest av så svarar han att Trademark Partner är stora inom dryckssegementet med bland annat flera olika vattenflaskor.

"Jag älskar kataloger"

På mässgolvet stöter vi ihop med Simon Rosner på Collection 12 som berättar att han älskar kataloger!

– Jag är katalognörd och har redan varit och tömt väskan i bilen en gång, jag älskar kataloger! På nätet måste man veta vad man letar efter men i katalog kan man bara bläddra fritt och låta sig inspireras, katalogen är ett viktigt arbetsredskap för att jag ska kunna hjälpa mina kunder hitta rätt produkter, förklarar Simon Rossner.

Hur många kataloger har du då?

– Här på mässan tar jag de som finns och hemma på skrivbordet har jag "såhär många" säger Simon och sträcker ut sina händer i en gest.

Flera hundra alltså?

– Ja minst och sen har jag ett skåp med de jag använder mer sällan.

Vad utgör en bra katalog?

– En bra katalog har stor text!

Vi hjälper återförsäljarna att förpacka sina produkter

Fredric Nordahl berättar att det är andra gången som man ställer ut på Nordic Profile Fair, då bolaget har flera kunder i branschen.

Bolaget är från början ett familjeföretag grundat av Fredrics farfar Åke Nordahl, men för cirka två år sedan sålde man bolaget till Packoplock, en koncern med drygt 500 miljoner i omsättning.

– Vår huvudnisch är retail och även e-handel, påsar och kartonger är det vi gör mest av och vi kan tillverka från 250 upp mot en halv miljon, berättar Fredric Nordahl för Branschkoll.

Vattenleverantör satsar brett

Relativt nystartade vattenleverantören Purewell har sin produktion i Röfors strax utanför Örebro, där tappar man vattnet, smaksätter och trycker etiketter. Bolaget är startat av fyra vänner med kompletterande kompetenser och nu hoppas man hitta nya återförsäljare i profilbranschen.

– Vi har en kollega som jobbat i branschen och som kan produktion och så har vi en kollega till som kan ekonomi och vi kan marknadsföring och sälj så vi kompletterar varandra väl, säger Humla Byrsjö på Purewell till Branschkoll.

Förutom vatten på flaska säljer bolaget även "Pureshot" som är olika typer av shots med hälsofördelar.

"Jag har inga produkter i sortimentet som jag själv inte skulle använda"

I CTWOs monter är det full fart och när jag frågar vd Jörgen Carlsson om han har något extra roligt i år så säger han att många som besökt montern fastnat lite extra för deras egendesignade fodral för Airpods.

– Det är en produkt som många gillat lite extra, det började med att vi fick en en förfrågan på ett vanligt skal och så började jag fundera på om vi inte kunde gjuta egna. Vi gjuter ju redan powerbanks och usbsladdar så varför inte gjuta cases tänkte jag, berättar CTWOs vd Jörgen Carlsson för Branschkoll.

Hur går det till när du hittar nya produkter?

– Jag tittar överallt! På Tiktok, i köpcenter runt om i världen och så har jag en sparringpartner i Tyskland som jag brukar bolla idéer med. När jag ser en produkt jag gillar börjar hjärnan ganska snabbt snurra kring hur man kan förbättra produkten ytterligare. Utgångspunkten är att det ska vara en användbar produkt och jag har inga produkter i sortimentet som jag själv inte skulle använda.

Två andra heta produkter från CTWO är deras putsduk och deras musmatta av återvunna bildäck i kombination med stenpapper.

– Putsduken är helt outstanding, den tar bort smutsen istället för att bara glida runt, alla som testat den beställer. Och musmattan av återvunna bildäck från Tyskland i kombination med stenpapper tickar många boxar när det kommer till cirkularitet avslutar Jörgen Carlsson.

"Var tredje norskt hushåll äger en köttfärshackare!"

Här tittar vi in hos Undercover Scandinavia som säljer pennor i premiumsegmentet bland annat från Hugo Boss och schweiziska Burger Pen, men som under pandemin precis som många andra fått syssla lite med skyddsprodukter.

Bolagets ägare Stefan Egerstad "Råkade köpa bolaget på några bananskal" 2018, dessförinnan var han i försäkringsbranschen.

– Jag hade precis fått iordning på bolaget och blivit varm i kläderna i branschen när pandemin svepte in, då fick vi börja sälja skyddsprodukter istället för att överleva, ordrarna på pennor tog helt stopp. Vi har omsatt 30 miljoner senaste två åren men det har mestadels kommit från skyddsprodukterna. Men nu börjar vi säljer pennor igen och lite andra produkter, säger Stefan Egerstad och pekar på en produkt, "kan du gissa vad det där är?"

– Ehm en äpple-delare kanske?

Det är en köttfärshackare, en så kallad hackit! Klumpar i köttfärsen är ett minne blott, den här funkar verkligen. I Norge är den hur populär som helst, den har sålt i 1,3 miljoner exemplar där, var tredje norskt hushåll har en, förklarar Egerstad.

Letar säljare

Undercover Scandinavia består i dagsläget av Stefan Egerstad och kollegan Sara Vagnemark som varit på bolaget i två år och som främst jobbar med backoffice, men man är just nu på jakt efter en säljare till. Sara, som jobbat på bolaget sen hon tog studenten ger sin syn på branschen.

– Jag tycker det är kul att lära mig om exponering och hur de fungerar bakom kulisserna innan produkterna kommer ut i samhället och man får uppleva det som konsument istället, det ligger så mycket bakom exponerings-produkterna som man inte tänker på som vanlig konsument, säger Sara Vagnemark.

Plastprint stolta över sin svensk produktion

Hos Plastprint får vi bland annat lära oss om hur det funkar när man blandar träkomposit med bioplast för att göra produkter. Och så berättar bolagets vd Lars Rubensson att man är väldigt nöjda med mässan och att branschen börjar få upp ögonen för att Plastprint tillverkar majoriteten av sina produkter själva.

– Sjukt bra mässa tycker vi, branschen förstår allt mer vilka fördelar det finns när man samarbetar direkt med tillverkaren. Nyligen har vi också investerat i ett system för att göra det enkelt att visa upp de kemikalier som finns i våra produkter, vilka riskklasser de har, hur de ska återvinnas och så vidare, berättar Lars Rubensson för Branschkoll

Champagne och doftljus hos MEC Profil

Dagens sista besök blev hos MEC Profil där tre herrar välkomnar oss, i mitten syns Dinamar Pehlic nyanställd trainee i MEC-koncernen. "Han ska bli något" säger Evert bestämt.

Produkten i montern som fått mest uppmärksamhet är doftljus som varit "jättepopulärt", med möjlighet att förädla dem på samma sätt som muggar.

Senare på kvällen var det dags för branschfest och prisutdelning av Produktmediabiet – mer om det kan du läsa här.


Saknar du reportaget om dig? Senast nästa vecka kommer berättelserna från de utställare vi pratade med under mässans tredje och sista dag!



Print & Media

Nytt samlat varumärke för tryckerikoncern i Norrland

Ny profil och nytt gemensamt namn taget för verksamheterna Original Tryckeri och HS Copy & Skyltfabriken.

24 februari, 2026 3 minuters läsning
Original_Lennie

Foto: Lennie Nylén är vd för Originalkoncernen som nu samlas under ett gemensamt varumärke.

Original Tryckeri med verksamhet i Umeå och Lycksele meddelade förvärvet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå i mars i fjol. Nu samlas alla verksamheter under det gemensamma varumärket Original Print & Sign.

Koncernens vd Lennie Nylén säger till Branschkoll att det nya varumärket gör det enklare att arbeta över orterna, förenklar kommunikationen utåt till kunderna och bättre speglar koncernens bredd.

– För vår enkelhets skull är det mycket lättare att kommunicera ett enda varumärke. Ordet tryckeri i Original Tryckeri gör att vi har lite svårare att sälja skyltar. Och i dag skulle jag säga – med tanke på förvärvet i Luleå – att 50 procent av vår verksamhet är skyltproduktion och 50 procent är tryckeriverksamhet.

”Måste vara nära kunden”

Verksamheterna i Umeå och Lycksele inriktar sig på pappers- och storformatsprint. Anläggningen i Luleå har ett bredare fokus på skylttillverkning med plåtbearbetning, montage och svets. Även där finns produktionsprint.

Några planer på att centralisera produktionen på de tre orterna finns ”absolut inte”, enligt Lennie Nylén.

– Nej. Jag gillar uppriktigt sagt inte hur de vindarna blåser med konsolideringar i södra Sverige. Jag tror på att om vi ska kunna ha ett ordentligt existensberättigande här uppe så måste vi vara nära kunden.

Den nuvarande juridiska bolagsstrukturen kvarstår tills vidare, men på längre sikt är planen att bolagen ska fusioneras, enligt Nylén. Först ut är Lycksele som ska fusioneras in i Umeåbolaget Original Tryckeris organisationsnummer, följt av skyltbolaget i Luleå längre fram.

Satsar på ett samlat affärssystem

Efter förvärvet i fjol ligger ett stort fokus på att integrera verksamheterna och skapa en stabil gemensam grund.

– Våra ”hands on”-utmaningar nu är att få in allting i samma affärssystem och planeringsverktyg så att det ska bli lättare att passa jobb mellan orterna. Just nu sitter vi med olika system och det blir lite klumpigt för vi producerar ju på daglig basis till en annan ort.

– Vi satsar på att samla allt i samma system.

Sedan Gerdin Invest klev in som majoritetsägare 2024 meddelades en uttalad strategi att växa ytterligare genom förvärv. Året därpå kom uppköpet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå.

Kartregionen där man vill ha sin närvaro sträcker sig från Sundsvall i södra Norrland till Kiruna i norr, enligt Nylén. Fler förvärv kan bli aktuellt.

– Vi har väl ständigt någon dialog igång. Vi har våra tentakler ute, det har vi.

Siktar på nyanställningar

Koncernens omsättning landar på 51 miljoner kronor i bokslutet för 2025, med en lönsamhet (EBITDA) på mellan 8 och 10 procent. Lennie Nylén säger att han ser positivt på 2026, konstaterar att ”det blåser medvind” och att bolaget anställer löpande.

– Vi är i stort sett dubbelt så stora nu som vi var innan. Det är mer folk som kommer in, fler pensionsavgångar och allt vad det kan vara. Det är lite roligt faktiskt med yngre stjärnor i 20-årsåldern som kommer in.

– I dag är vi 35 personer, men när vi går ur året bör vi vara strax under 40. Jag antar att vi kommer att öka med ungefär två–tre tjänster, säger Lennie Nylén.

Det nya varumärket finns numera på www.originalprint.se.

Foto- och konsumentsajten Proformat.se som drivits av av Original Tryckeri i över 20 år kommer att behålla och fortsätta under samma varumärke.



Bokslut

Lönsam skyltaktör förbättrade rörelsemarginalen ytterligare

24 februari, 2026 1 minuts läsning

Dela artikeln

Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Branschkoll använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.