Säljer digitalpressar och Heidelberg Cylinder på auktion
Forskare har utvecklat en metod för att omvandla avfall från juteväxter till tryckfärg. Tekniken uppges kunna kapa produktionskostnaderna rejält.
I Bangladesh har en forskargrupp tagit fram ett nytt svart bläck för bläckstråleskrivare. Färgen baseras på kolpartiklar som utvinns från torkade jutestjälkar, en vanlig restprodukt från landets jordbruk. Utvecklingen leds av forskaren Md Abdul Aziz vid King Fahd University of Petroleum and Minerals, rapporterar Mongabay.
Traditionell svart tryckfärg bygger till stor del på kimrök, ett petroleumbaserat material vars framställning medför utsläpp av växthusgaser. Genom att i stället använda biomassa från juteväxter hoppas forskarna kunna erbjuda ett alternativ med lägre miljöpåverkan. Vid tester i standardskrivare har det biobaserade bläcket visat likvärdig prestanda som kommersiella alternativ.
– Vi har fått fram tryckfärg av bättre kvalitet från jutestjälkar, och det kan sänka kostnaden ungefär tio gånger jämfört med importkostnaden, säger Md Abdul Aziz.
I dagsläget importerar Bangladesh nästan all sin tryckfärg till ett värde av drygt 2,5 miljarder kronor årligen. Om tekniken skalas upp kan det innebära stora besparingar för den lokala industrin.
Utöver bläck har forskarteamet i en separat studie även lyckats utvinna grafen från juteavfallet. Det är ett eftertraktat och dyrt material som används inom bland annat batterier, halvledare och elektronik, vilket på sikt kan öppna helt nya marknader för landet.
Fujifilms nya Revoria Press PC2120 utökar färgomfånget med en ny grön specialtoner och lägger till AI-funktioner för att förenkla arbetsflödet.
Den nya pressen bygger vidare på föregångaren PC1120 och trycker med sex färger – CMYK plus två specialtoner – i ett pass, med en hastighet på upp till 120 sidor per minut, enligt ett pressmeddelande från Fujifilm.
Den nyutvecklade gröna tonern kan kombineras med rosa toner för att återge 93 procent av Pantones dekorfärger. Totalt finns nu sju specialtoner i sortimentet: grön, rosa, guld, silver, klar, vit och texturpapper.
På automationssidan analyserar en ny "substratprofilerare" papperet automatiskt och rekommenderar inställningar, medan AI-funktioner i Revoria Flow optimerar bildkvaliteten. Under pågående utskrift övervakar systemet färgvariationer och registreringsfel i realtid.