Till huvudinnehållet

Omvärldsbevakning Print, Pack & Promotion

Printbranschen i teknikskifte: ”Vi är motorn för denna utveckling”

Vi står inför ett nytt teknikskifte med AI och framtidens onlinetryckerier blir experter på att hantera och handla med data. Det gäller att forma framtiden eller bli omsprungen. Branschanalytikern Bernd Zipper gav under årets Online Print Summit (OPS) i München sin analys av tryckeribranschens utveckling och framtid.

Ikon
Branschkoll 18 mars, 2026 • 6 minuters läsning
Bernd_Zipper_1800
Nu är goda råd dyra för tryckerier om de ska hänga med i marknadsutvecklingen. Det var andemeningen från Bernd Zipper på Zipcon Consulting under sitt föredrag på Online Print Summit i München. (Claes Nordström)

På årets Online Print Summit (OPS) i München tecknade branschanalytikern Bernd Zipper från Zipcon Consulting en bild av en tryckeribransch som står inför sitt mest dramatiska teknikskifte hittills. Branschen handlar inte längre bara om att sätta färg på papper, utan om att bli en integrerad del av ett digitalt ekosystem styrt av artificiell intelligens.

Zipper inledde med att blicka tillbaka på de nästan 23 år han följt marknaden och konstaterade att branschen har mognat. Efter en lång tid av extrem tillväxt, pandemi och en efterföljande boom, samt ett 2025 som inte levde upp till förväntningarna i en orolig omvärld, har marknaden nu stabiliserats i ett nytt normalläge.

Han sade sig vara uppriktigt trött på tjat om allt som sägs hota branschen och uppmanade alla branschens 350 representanter på plats att istället se möjligheter och inspireras. Den urvattnade så kallade sanningen att trycket är döende avfärdade han bestämt:

– De som rör sig online har ofta sagt till oss: ”Öh, tryck är ju dött.” Men vi har under de senaste åren bevisat att så är det inte. Tvärtom, tryck har blivit allt mer värdefullt.

Även om den totala tryckvolymen i samhället minskar, ökar antalet enskilda uppdrag, enligt Zipper. Marknaden rör sig mot mindre upplagor med extremt hög grad av personalisering. Trycksaken har fått en ny relevans och att den inte längre ses som en enkel papperslapp som slängs, utan som en produkt med högt värde.

– Print kommer också att förbli en viktig pelare i tryckeribranschens och kommunikationsbranschens kanon. Det kommer att bli allt viktigare.

OPS_Bernd Zipper 2

Bernd Zipper redogjorde kortfattat från scenen hur marknaden utvecklas för olika tryckmetoder. Han påtalade att inkjet går starkt framåt. Toner går moderat fortfarande framåt. För traditionell offset konstaterar han att de stora upplagorna minskar, men tekniken har potential hos de aktörer som använder den för hybridlösningar och det han kallar ”hyperpersonalisering”. Förlorare på nedåtgående gällande stora volymer är coldset- och heatset-tryckerier.

OPS Bernd Zipper 5

AI som branschens nya motor

Den stora vattendelaren i Zippers tal var artificiell intelligens (AI). Han menar att tryckerierna måste sluta fokusera enbart på hårdvara och istället se AI som den främsta möjligheten till utveckling.

– Det är inte maskinutvecklingen som är viktig den närmaste tiden, utan hur ni använder artificiell intelligens.

Bernd Zipper ser alltså att AI driver på marknadsutvecklingen, där fokus flyttas från maskinutveckling till smarta arbetsflöden och system fram till år 2030. Marknaden rör sig mer mot Print on demand. Det är egentligen inte något nytt, så har tryckerier jobbat i många år. Men kunderna värderar i dag hållbarhet och vill endast trycka det som faktiskt behövs. Så trots att de totala tryckvolymerna fortsätter krympa får trycksaken ett nytt värde genom extrem personanpassning.

OPS Bernd Zipper 3

UCP – AI-agenter lägger tryckbeställningar

En central del i utveckling framåt är Agentic Commerce, enligt Zipper. Det innebär att kunden i framtiden inte nödvändigtvis besöker en webbshopp för att konfigurera sin produkt. Istället kommer AI-agenter att sköta sökning, urval och beställning baserat på kundens behov. För att detta ska fungera krävs nya standarder som Universal Commerce Protocol (UCP), ett initiativ drivet av bland andra Google och Shopify.

För morgondagens tryckerier kräver detta att tryckeriernas system, arbetsflöden och redigeringsverktyg blir maskinläsbara. 

– UCP vill naturligtvis inte bara veta: ”Kan du trycka ett visitkort, en bok?”. Nej UCP vill också veta: ”Har du tid för det?”, ”Är det rätt pris?” ”Och är det hos mig i övermorgon eller om två veckor?”.

OPS_Bernd Zipper_6_1800

För tryckeriet blir UCP en grindvakt (gatekeeper). Tar du dig förbi har du en större chans synas och sticka ut i mängden. Och för att lyckas krävs inte bara en enkel produktsida utan mer data med tydliga och helt klara produktbeskrivningar.

– För AI:n kommer undersöka om det är meningsfullt att köpa där, om det finns ett passande erbjudande. Och jag pratar nu inte bara om B2C där det handlar om att göra någon snygg fotobok, utan jag pratar om att vi kan flytta kompletta produktionsflöden i den här riktningen.

Han underströk från Online Print Summit-scenen: ”Det är viktigt att förstå att vi är motorn för denna utveckling.”

– Om vi som tryckerier, som onlinetryckeribransch, inte behärskar mekanismer som UCP, så kommer de som kan AI att behärska dem. Och det är företag som kommer in från sidan. Det är världens alla Etsy:s, som jag absolut inte har något emot, men som struntar fullständigt i om vi kan trycka infrastrukturellt eller inte.

OPS Bernd Zipper

Tryckeriet som ”datahandlare”

Enligt Zipper innebär detta ett identitetsskifte för hela branschen. Tryckeriet blir en nod i en automatiserad kedja som framåt hanterar allt från digitala produktpass till förfalskningsskydd och logistik.

– Ett tryckeri är egentligen i framtiden en datahandlare.

Framtidens vinnare, och de som redan gör det i dag, är de som bemästrar print-on-demand och det han kallar hyperpersonalisering redan i upplaga av ett exemplar. För det blir nu mainstream. Genom att trycka exakt det kunden behöver ökar trycksakens relevans och värde, trots att den totala marknadsvolymen krymper. Här möjliggör AI en detaljstyrning som tidigare varit för kostsam eller tidskrävande. Och varje trycksak kan anpassas unikt för mottagaren i realtid.

Samtidigt underströk han att AI-tekniken inte är självgående, den kräver mänsklig handpåläggning för att behålla kundernas förtroende:

– AI behöver alltid mänsklig kuratering. Det här föredraget hade till exempel blivit enormt lustigt med väldigt mycket felaktig information om jag inte hade kuraterat det, säger han om sin presentation.

Forma framtiden eller bli omsprungen

Bernd Zippers budskap var tydligt. Utan de senaste 20 årens utveckling som tryckeribranschen gjort inom onlineprint så skulle branschen inte vara där den är idag. Men nu byter branschen dimension. De tryckerier som lyckas bygga förtroende genom äkthet och teknisk integration är de som kommer att blomstra när onlineprint går in i nästa fas.

OPS Bernd Zipper4
Bernd Zippers att göra-lista. En åtta-punktsplan för att säkra upp tryckeriverksamheten inför kommande år – och det bör ske redan under 2026.

Avslutningsvis uppmanade Bernd Zipper branschen att ta på sig ledartröjan i den tekniska utvecklingen. Han varnade för att om tryckerierna inte själva anammar de nya mekanismerna, kommer aktörer utifrån – de som saknar branschkunskap men kan AI – att ta över marknaden.

– Därför, kära vänner – låt oss forma framtiden. Låt oss kavla upp ärmarna, kasta många saker som vi hittills har arbetat fram mycket, mycket mödosamt överbord, behålla insikterna och gemensamt arbeta för att AI används av oss och inte vi av AI:n.

Online Print Summit arrangerades i München 11-13 mars.


Dela artikeln

Allt du inte får missa på Print Next den 18 november

Den 18 november är det dags för Print Next. Här får du den bästa guiden för vad du missar om du väljer att inte komma.

Skärmavbild 2026-01-15 kl. 15.26.51
Ola Karlsson 4 november, 2026 • 4 minuters läsning
print-next-talare-utan-logga (kopia)_1800
Här är alla talarna på Print Next – men det finns mer att hämta än bara massa ny kunskap. Montage

För det första ska du inte missa alla otroligt kompetenta talare. Det är totalt 18 personer som kommer att stå på scenen under dagen – det kommer inte bli en lugn stund!

För det andra det stora och breda nätverket – i år är listan på alla som kommer unik med den största andelen nya personer sedan vi startade Print Next. Dessutom finns det tio företag som ställer ut under pauserna.

För det tredje blir det god mat och trevligt umgänge från tidig morgon till sen kväll. Vi börjar med frukostseminarier och avslutar med den numera traditionsenliga buffémiddagen.

Har du redan nu bestämt dig för att komma – anmäl dig här – annars läser du vidare till slutet ...

Talarna

  • Tre frukostseminarier om 1. Digitala produktpass med Ulf Sunnberg och Anders Trillkott 2. Brobygrafiskas prepressexpert Lukas Engqvist är tillbaka – klurigare än någonsin och 3. AI och e-handel hos uppstickaren FastEditor
  • Sven-Olov Daunfeldt ger en ”crash course” i den ekonomiska verkligheten. Hur kommer konjunkturen 2027 att se ut och vilka är orosmolnen att hålla koll på.
  • För att få koll på grafiska marknaden, papper och böcker kommer Eirik Bergh (Ålgård Media Group), Antti Makkonen (Sappi Europe) och Olle Lidbom (Norstedts Förlagsgrupp) att dela med sig av olika perspektiv från sina delar av branschen. Tre olika perspektiv – Pappersleverantören, tryckeriet och trycksaksköparen.
  • Steven Baumgartner driver en av Europas största återförsäljare inom fysiska produkter för marknadsföring – och det finns få som är så duktiga på att paketera budskapet om det fysiska mediets styrkor – och han kommer att berätta hur man gör det.
  • AI kommer att genomsyra hela dagen – men det är några av talarna som frågan ligger lite närmare – Patrik Knutsson bygger navet i det som kan bli framtidens marknad för branschens tjänster – agentisk handel. Ingen vet allt om det här området – men Patrik vet mer än de allra flesta – missa inte chansen att lära dig mer.
  • Christoph Clermont från Printess i Tyskland bygger en plattform för grafisk produktion där AI står i centrum – han har fått uppgiften att få dig att förstå varför det är läge att agera på AI mycket mer än vad du redan gör.
  • Rick Molenaar från FastEditor vet allt om flaskhalsar i ditt beställningsflöde – och han kommer att tala om vad det kostar och hur du kan lösa problemet.
  • När det kommer till affärsutveckling så är det flera av talarna som ska inspirera. Stefan Blomqvist som grundat Mobile Events pratar om hur man säljer mer med nya försäljningskanaler, tryck on-demand och smarta flöden. Tomas Holm från Masterdesign berättar om hur man hittar rätt produkter som skapar effekt för kunderna – hur ser den bakomliggande strategin ut?
  • Hanna Saurén har byggt en baklängesfabrik och vill nu att fler gör samma sak men i sina delbranscher – antar du utmaningen?
  • Förpackningar finns i alla delbranscher – antingen säljer du materialet, eller så trycker du på det eller så förpackar du produkter – oavsett så har Monika Ölund från Scanpack-mässan koll på trenderna – och hur du ska kunna utnyttja Scanpack för din affärsutveckling.


Nätverket och pauserna

På Print Next närmar vi oss nu målet med 180 deltagare från hela värdekedjan för fysiska kommunikation. För att kunna utnyttja dagen så bra som möjligt uppmanas du att spana in deltagarlistan i förväg.

Utställningen

I pauserna pratar du såklart med med alla deltagarna – men också med de tio företagen som har valt att stötta Print Next som partner. Det fina är att de kommer att visa upp spännande tjänster och produkter och du ska inte missa chansen att fördjupa dig i detta.

Fika, lunch, drink och middag

Hela dagen finns det kaffe till alla, frukostmacka, lunch och fika ... och till slut en öl eller ett glas vin ... allt finns samlat på samma ställe precis utanför seminarielokalen.

Middagen äter vi ett stenkast från Life City – vi går dit tillsammans!

--> Det är dags att bestämma dig – säkra en plats till Print Next här.

Branschkoll är delägare i Grafkom som arrangerar Print Next tillsammans med Grafiska Företagen.



GS-facket drar tillbaka hot om strejk – Ink n Art går med i Grafiska Företagen

Ikon
Branschkoll 6 november, 2026 • 1 minuts läsning

Dela artikeln

Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Branschkoll använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.