Till huvudinnehållet

Omvärldsbevakning Print, Pack & Promotion

Inspiration

Nya krav på miljöinnovation – framtidens trycksaker måste cirkulera i kretsloppet

Det finns inga hemligheter hur man idag kan producera hundra procent återvinningsbara trycksaker. Men för att nå dit krävs mycket hårt arbete och en vision om hur framtidens grafiska produkter ska produceras och fungera i kretsloppet. Läs mer om pionjärerna och hur du själv kan komma vidare.

22 oktober, 2019 5 minuters läsning

Den här artikeln publicerades på Branschkoll den 7 april 2017 men har publicerats igen eftersom många den senaste tiden har frågat efter den.

Nu börjar enstaka företag i branschen ta större steg i arbetet mot en hållbar kommunikation med trycksaker och nedan finns mer om detta – men också idéer om varför och hur detta görs.

Från vagga till vagga

Det schweiziska tryckeriet Vögeli är det fjärde tryckeriet i världen som blir så kallat "cradle to cradle"-certifierat. Det betyder att man kan producera trycksaker som är 100 procent återvinningsbara – alltså att allt material som används vid tillverkningen kan gå tillbaka i det biologiska kretsloppet – det vill säga komposteras.

Genom certifieringen är man en del av samarbetet "Print the change" tillsammans med danska KLS Pureprint  och Gugler från Österrike. Dessa tre företag är pionjärer – som nu producerar trycksaker under varumärket Pureprint.

Tillsammans planerar man att utveckla nya, hållbara produkter, så att man i slutet av 2018 ska kunna leverera alla grafiska produkter som "cradle to cradle".

Holländska Dekkers van gerwen har ett eget koncept man kallar Infinite Paper Products med ett liknande upplägg som Pureprint.

Få bort klimatpåverkan – eller "bara" kompensera

Att (klimat)kompensera för till exempel de växthusgas-utsläpp man genererar är en sak – det finns en hel del "klimatneutrala" tryckerier och tryckta produkter. Men att jobba målmedvetet med att minska sin påverkan är en helt annan sak. Det senare är det enda sättet på vilket vi kan skapa ett hållbart samhälle.

Därför är det också mer trovärdigt i längden för företag att jobba med åtgärder som att installera solceller/vindkraft, effektivisera materialåtgången, minska användningen av farliga material och till slut helt övergå till insatsvaror som kan gå runt i kretsloppet. Det kommer att löna sig ekonomiskt, marknadsmässigt – och till slut vara ett måste för att ens kunna bedriva en verksamhet.

Ingen kan göra allt direkt – men man måste börja och det finns knappast tid att ta för små steg.

Energi är inget problem – naturresurserna är begränsade

Över tid kommer tillgång på energi inte att vara ett problem – sol och vind finns i obegränsade mängder och vi börjar bli väldigt duktiga på att ta hand om denna energi. Naturresurser däremot har vi begränsat av och det är därför de här projekten är så viktiga.

Det var med denna insikt som professor Michael Braungart tog fram konceptet för  "cradle to cradle". På mässan Ecoprint 2012 sa han att "det hjälper inte att förstöra lite mindre" – det handlar inte om att ändra ett beteende utan om design and innovation.

Hittills har grafiska branschen jobbat med att successivt minska sin påverkan på miljön. Men det är precis den här typen av innovation som behövs – att branschen tar större steg som det här där även slutprodukten blir "neutral" i det biologiska kretsloppet.

Ta nästa steg

Svanen, FSC och andra verktyg är bra men det kommer inte att vara tillräckligt – kunderna och samhället kommer att kräva mycket mer av företag när det gäller att få bort den påverkan som produktion, insatsvaror och den slutliga produkten har på jorden.

--> Börja fundera på hur du och ditt företag kan göra mer än alla andra när det gäller att spara på dessa ändliga resurser.

Hur värmer/kyler du din byggnad? Vilka krav ställer du på dina leverantörer kring möjligheterna att återanvända/återvinna begagnad utrustning? Hur sker transporterna av varor? Hur transporterar sig dina medarbetare? Vilka material använder ni? Hur påverkar ni vattnet?

Det handlar inte om att kompensera eller om att minska påverkan lite i taget. Grafiska branschen måste jobba på helt nya sätt med innovation för att få ner resursspillet till noll – allt som används i tillverkningen av framtidens trycksaker måste gå att använda om och om igen.

Och varför erbjuder till exempel inte alla storformatstryckerier sina kunder lösningar som renar luften som den här?

Vem blir först med att bli ett klimatpositivt grafiskt företag istället för klimatneutralt?

Unikt Europeiskt projekt

För bara några veckor sedan startades ett omfattande projekt – Healthy printing – i Holland av Tysklandsbaserade konsult- och forskningsinstitutet Epea. Syftet är att samla alla i den grafiska värdekedjan som vill vara med och utveckla en cirkulär ekonomi kring det tryckta mediet.

--> För dig som vill ta ett rejält kliv i ditt arbete med dessa frågor är detta just nu en unik möjlighet att komma vidare. Läs mer i den här informationsbroschyren. Man har redan 25 företag med i processen.

UPPDATERING okt 2019: Över 50 företag har nu anslutit sig till projektet – men fortfarande inget från Sverige.

Resurser

  • På c2ccertified.org/products/registry går det att söka fram tryckfärger och papper som behövs för att producera enligt metoden "cradle to cradle" – sök på "
  • Där finns också tryckeriernas och leverantörernas certifikat och information om hur man kan certifiera sig. Till exempel finns papper från Steinbeis Papier på rulle och i ark och offsetfärg, lacker och annan kemi från Green4print.
  • Konceptet Print the change från tre tryckerier finns på printthechange.com med mycket information om hur man tänker och jobbar.
  • På C2C-Center samlas nyheter och information om produkter inom området. En bra källa för att hitta partners och få nya idéer.
  • På Epea Holland finns mer information om det nya projektet Healthy printing. Genom detta kan du få mer kunskap om arbetssätt och vilka material som behövs.

Läs också: Verdens (kanskje) grønneste trykkeri ligger i Danmark

Den här filmen förklarar kretsloppet på ett bra sätt:

https://www.youtube.com/watch?v=ZC9mNGUORR0


Print & Media

Nytt samlat varumärke för tryckerikoncern i Norrland

Ny profil och nytt gemensamt namn taget för verksamheterna Original Tryckeri och HS Copy & Skyltfabriken.

24 februari, 2026 3 minuters läsning
Original_Lennie

Foto: Lennie Nylén är vd för Originalkoncernen som nu samlas under ett gemensamt varumärke.

Original Tryckeri med verksamhet i Umeå och Lycksele meddelade förvärvet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå i mars i fjol. Nu samlas alla verksamheter under det gemensamma varumärket Original Print & Sign.

Koncernens vd Lennie Nylén säger till Branschkoll att det nya varumärket gör det enklare att arbeta över orterna, förenklar kommunikationen utåt till kunderna och bättre speglar koncernens bredd.

– För vår enkelhets skull är det mycket lättare att kommunicera ett enda varumärke. Ordet tryckeri i Original Tryckeri gör att vi har lite svårare att sälja skyltar. Och i dag skulle jag säga – med tanke på förvärvet i Luleå – att 50 procent av vår verksamhet är skyltproduktion och 50 procent är tryckeriverksamhet.

”Måste vara nära kunden”

Verksamheterna i Umeå och Lycksele inriktar sig på pappers- och storformatsprint. Anläggningen i Luleå har ett bredare fokus på skylttillverkning med plåtbearbetning, montage och svets. Även där finns produktionsprint.

Några planer på att centralisera produktionen på de tre orterna finns ”absolut inte”, enligt Lennie Nylén.

– Nej. Jag gillar uppriktigt sagt inte hur de vindarna blåser med konsolideringar i södra Sverige. Jag tror på att om vi ska kunna ha ett ordentligt existensberättigande här uppe så måste vi vara nära kunden.

Den nuvarande juridiska bolagsstrukturen kvarstår tills vidare, men på längre sikt är planen att bolagen ska fusioneras, enligt Nylén. Först ut är Lycksele som ska fusioneras in i Umeåbolaget Original Tryckeris organisationsnummer, följt av skyltbolaget i Luleå längre fram.

Satsar på ett samlat affärssystem

Efter förvärvet i fjol ligger ett stort fokus på att integrera verksamheterna och skapa en stabil gemensam grund.

– Våra ”hands on”-utmaningar nu är att få in allting i samma affärssystem och planeringsverktyg så att det ska bli lättare att passa jobb mellan orterna. Just nu sitter vi med olika system och det blir lite klumpigt för vi producerar ju på daglig basis till en annan ort.

– Vi satsar på att samla allt i samma system.

Sedan Gerdin Invest klev in som majoritetsägare 2024 meddelades en uttalad strategi att växa ytterligare genom förvärv. Året därpå kom uppköpet av HS Copy & Skyltfabriken i Luleå.

Kartregionen där man vill ha sin närvaro sträcker sig från Sundsvall i södra Norrland till Kiruna i norr, enligt Nylén. Fler förvärv kan bli aktuellt.

– Vi har väl ständigt någon dialog igång. Vi har våra tentakler ute, det har vi.

Siktar på nyanställningar

Koncernens omsättning landar på 51 miljoner kronor i bokslutet för 2025, med en lönsamhet (EBITDA) på mellan 8 och 10 procent. Lennie Nylén säger att han ser positivt på 2026, konstaterar att ”det blåser medvind” och att bolaget anställer löpande.

– Vi är i stort sett dubbelt så stora nu som vi var innan. Det är mer folk som kommer in, fler pensionsavgångar och allt vad det kan vara. Det är lite roligt faktiskt med yngre stjärnor i 20-årsåldern som kommer in.

– I dag är vi 35 personer, men när vi går ur året bör vi vara strax under 40. Jag antar att vi kommer att öka med ungefär två–tre tjänster, säger Lennie Nylén.

Det nya varumärket finns numera på www.originalprint.se.

Foto- och konsumentsajten Proformat.se som drivits av av Original Tryckeri i över 20 år kommer att behålla och fortsätta under samma varumärke.



Bokslut

Lönsam skyltaktör förbättrade rörelsemarginalen ytterligare

24 februari, 2026 1 minuts läsning

Dela artikeln

Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Branschkoll använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.