Ny frigolitskärare hos Signtools
Lanseringen är ”nästa steg inom skylttillverkning”, enligt återförsäljaren.
Foto: Nya modellen CWT Foam Cutter lanseras. (Signtools)
Signtools gav en försmak på sin nya frigolitskärare på printmässan i Stockholm i september i fjol. Då visades den endast som ett demonstrationsexemplar.
Nu meddelar återförsäljaren att de ”tar nästa steg inom skylttillverkning” och lanserar CWT Foam Cutter på marknaden.
”Det här är en modern frigolitskärare för dig som vill tillverka 3D-bokstäver, logotyper och skyltar i egen produktion. Den passar skyltmakare, tryckerier och andra företag inom grafisk produktion som vill bredda sitt erbjudande utan att behöva ta steget till ett mer komplext CNC-upplägg.”, skriver företaget på sin hemsida.
Tillverkas i Sverige
Den svensktillverkade maskinen från CWT Graphic Worktools hanterar materialformat upp till 1300 x 610 millimeter och en tjocklek på upp till 150 millimeter. Den är avsedd för tillverkning av bland annat frigolitbokstäver, logotyper, butiksskyltar och mässmaterial för både inom- och utomhusbruk.
Enligt Signtools är maskinen kompakt, tystgående och byggd för ”verklig produktion”. Vid leverans ingår en ettårig licens för programvaran SignCut Suite+ Premium.
”Programvaran guidar dig från design till färdig skärning, och du kan styra maskinen direkt via touchdisplayen, via dator eller från mobil och surfplatta”.
Tidigare frigolitskäraren utgår
Samtidigt meddelar återförsäljaren att tidigare Obelisk som maskinserie med frigolitskärare fasas ut ur sortimentet, men att reservdelar till befintliga maskiner fortsatt ska tillhandahållas till kunder.
Signtools är ett dotterbolag, samt distributör på den svenska marknaden, till CWT Graphic Worktools.