Nu kommer nya hybridpressen från Durst – behöver ”bara” 160 kvadratmeter golvyta
Riktar in sig på display- och wellpappmarknaden.
Foto: Press
Durst har officiellt lanserat P5 SMP, en ny hybridpress med en utskriftsbredd på 3,5 meter. Maskinen är utformad för att hantera stora volymer av både rull- och skivmaterial och positioneras som ett alternativ till traditionella UV single pass-system.
Det nya systemet, som först visades på Drupa 2024, är baserat på företagets P5-plattform och använder LED-teknik för härdning. P5 SMP (Super Multi-Pass) har en maximal produktionskapacitet på fem miljoner kvadratmeter per år, med en topphastighet på 1 940 kvadratmeter eller 340 skivor i timmen.
Enligt Durst kan maskinen hantera material med en tjocklek på upp till 70 millimeter och utskriftskvaliteten kan justeras i upplösningar mellan 700 x 1 200 och 900 x 1 200 dpi. Maskinen kan konfigureras med upp till tio färger.
Fokus på automation och wellpapp
För producenter inom skylt och display samt förpackning har Durst integrerat funktioner för att underlätta hanteringen av svåra material. Systemet "Automated Corrugated System" håller materialet plant under utskriften för att undvika kantresning och kollisioner, vilket är särskilt relevant vid tryck på wellpapp.
För ökad precision vid dubbelsidigt tryck och efterbehandling har maskinen ett system för digital substratjustering (DSA), som enligt specifikationerna ger en registreringsnoggrannhet på ±0,25 millimeter.
Maskinen kräver i sin automatiserade version en golvyta på cirka 160 kvadratmeter och har en energiförbrukning på 35 kWh.
Testad i skarp produktion
Inför lanseringen har maskinen fälttestats hos det österrikiska tryckeriet Arian GmbH, som bland annat producerar POS-kampanjer.
Robert Posch, produktionschef på Arian, lyfter fram kombinationen av korta ställtider och automation som centrala faktorer för att hantera blandade materialflöden.
– Vi har testat över 200 material i olika format på P5 SMP. Med P5 SMP har vi också utökat vår produktionskapacitet och kan svara på kundförfrågningar mycket snabbare, säger Robert Posch i ett pressmeddelande från Durst.












