New Wave Group slutför förvärvet av Uhlsport
Tyska Printess gästar Print Next den 18 november i Stockholm. Deras uppdrag: visa branschen vilka möjligheter som finns med AI-utvecklingen – och varför man måste agera redan nu.
Företag som tror att de har koll på AI för att de använder ChatGPT och bygger dashboards med Claude Code riskerar att hamna på efterkälken. Det är budskapet från Christoph Schacht och Christoph Clermont från Printess på Print Next den 18 november.
Schacht och Clermont menar att företag som på något sätt är involverade i kundkommunikation eller logistikkedjor måste hänga med i utvecklingen – annars blir konsekvenserna kännbara.
– Du måste rida vågen redan här och nu, säger Schacht.
Under sitt pass på scenen planerar de att kombinera en övergripande bild av AI:s påverkan på tryck- och profilbranschen med konkreta exempel från sitt eget arbete. Man kommer att illustrera AI-tillämpningar på ett sätt som gör det lättare att förstå, med exempel som kopplas till företagens vardag.
Print Next arrangeras av Grafkom och Grafiska Företagen och riktar sig till hela värdekedjan – från maskin-, produkt och materialleverantörer till tryckerier, profilåterförsäljare, konsulter och utbildningsaktörer.
Programmet innehåller ett 15-tal talare med tid för diskussion och nätverkande under hela dagen.
Det blir en heldag fylld av inspiration, kunskap och möten. Life City i Hagastaden i Stockholm förvandlas till en levande mötesplats för branschen med fullmatad agenda och efterföljande middag.
Prident har förvärvat en majoritetsandel i finska reflextillverkaren Safety Reflector.
Förvärvet skapar nya möjligheter att erbjuda kunder ett bredare sortiment av reflex- och säkerhetsprodukter. Genom förvärvet, där man köper en majoritet av bolaget, kombineras Safety Reflector Finlands marknadsnärvaro och kundrelationer inom bland annat detaljhandeln, med Pridents produktutveckling, produktion och distributionskapacitet.
– Tillsammans skapar vi förutsättningar att växa och utveckla vårt erbjudande inom reflex- och profilprodukter i Norden, säger Lars Rubensson, vd för Prident.
Safety Reflector, som har sitt ursprung i den finska säkerhetsreflexen som uppfanns på 1960-talet, kommer fortsätta sin verksamhet i Finland med fortsatt fokus på detaljhandeln och säljaktiviteter inom reflexmarknaden globalt.