Konica Minolta lanserar ny etikettpress
Konica Minolta lanserar Accuriolabel 231 för små och medelstora etikettproducenter. Pressen finns tillgänglig för försäljning och har en tryckhastighet på 23 meter per minut.
Den nya digitalpressen har en upplösning på 1 200 × 2 400 punkter per tum och enligt Konica Minolta har precisionen i färgernas passning förbättrats även vid full produktionshastighet.
Som tillval finns Intelligent Quality Optimizer, som automatiserar kvalitetskontroll och justeringar i realtid. Det ska enligt bolaget minska behovet av operatörsingripanden och begränsa materialspillet.
För etikettproducenter ligger därmed fokus på automatiserad kontroll under pågående produktion. Accuriolabel-serien har enligt bolaget nått 2 000 installationer globalt.