Kjetil Sjøeng blir affärsutvecklare och marknadschef på Schibsted Trykk
Kjetil Sjøeng ska utveckla nya produkter, kunder och marknader för Schibsted Trykk. Han tar också plats i företagets ledningsgrupp.
Kjetil Sjøeng började som affärsutvecklare och marknadschef den 1 september, enligt ett pressmeddelande från Schibsted.
Uppdraget är kopplat till den nya produktionslinje som ska tas i bruk utanför Bergen under första kvartalet 2027. Den består av en Canon Colorstream 8200 med efterbehandlingsutrustning från Müller Martini. Sjøeng ska leda arbetet med att utveckla bland annat personanpassade produkter, kommunikationskoncept och lösningar för mindre upplagor.
– Tekniken i sig skapar dock inga nya affärer. Vårt jobb är att förstå vilka problem vi kan lösa för kunderna och utveckla produkter som ger dem konkret värde. Därför börjar marknadsarbetet långt innan vi trycker den första produkten, säger Kjetil Sjøeng.
Han har arbetat i den grafiska branschen sedan 16 års ålder och startade ett eget tryckeri som 25-åring. Mellan 2013 och juni 2026 arbetade han på Merkur Grafisk, bland annat som försäljningschef, marknadschef och vd.
Merkur Grafisk gjorde under de senaste åren en stor satsning med förvärv och flytt till en nybyggd fastighet men gick i konkurs i somras.
