Indukta arrangerar kundevent hos Stockholmskund
”Fokus på extrem sömnad och avancerad textil bearbetning”
Indukta och Indukta Technologies arrangerar ett kundevent den 24–25 mars i Extreme Stitching Labs lokaler på Södermalm i Stockholm, vilket också fungerar som leverantörernas showroom.
”I vår kunds 450 kvm stora ateljé på Södermalm i Stockholm har de nyligen startat upp Extreme Stitching Lab – ett spännande projekt med fokus på extrem sömnad och avancerad textil bearbetning”, meddelar Indukta på sin hemsida där man också kan anmäla sig.
Sömnad och textilbearbetning
Under de två dagarna utlovas ”en komplett och högpresterande maskinpark”, med ”fokus på extrem sömnad och avancerad textil bearbetning” – produkter och tekniska lösningar för design, framtagning av prototyper och produktion.
”Få ny inspiration”
Det ska också utöver grundutbudet demonstreras ytterligare maskiner och tillbehör för specialapplikationer.
”Detta är ett tillfälle att uppleva våra produkter där de används på riktigt, få ny inspiration och diskutera möjligheter utifrån just dina behov – dessutom i Stockholm, istället för Borås där vi annars håller till.”, fortsätter leverantören.
Kundeventet hålls i Färg & Blanches studio på Kvarngatan 4 i Stockholm.