Han ska utveckla digitalt förpackningstryck på Fujifilm i Europa
Har tidigare jobbat på Schur, HP och Landa.
Fujifilm Europe har värvat en ny Category Manager för sin avdelning Digital Packaging. Raynard Barillot är mannen ifråga och han har tidigare erfarenhet från bland annat Schur Flexibles Group, HP och Landa Digital Printing.
Barillots huvuduppgift blir att utveckla Fujifilms division för digital förpackningsproduktion inom hela Emea.
– Raynald ansluter sig till oss med en mycket djup bakgrund av analog och digital förpackningsproduktion och kommer att tillföra mycket värdefull kunskap till vårt växande team. Han är välkänd inom förpackningssektorn och var en av de första personerna i branschen som drev analog till digital konvertering genom att implementera en av världens första digitala maskiner i förpackningsindustrin.
– Raynalds utnämning är ett steg i utvecklingen av företagets bredare förpackningsstrategi, kommenterar Manuel Schrutt, Head of Packaging på Fujifilm Emea i ett pressmeddelande.