Drömstart för uppstickare inom merch – ”begagnat funkar lika bra som nytt”
Imperfect Industries har på kort tid etablerat samarbeten med flera kända varumärken och organisationer. Nu printar man också Tove Janssons teckningar på plaggen.
Foto: Imperfect Industries
Imperfect Industries är ett nystartat, cirkulärt merchbolag. Verksamheten startade i januari 2025 och har på kort tid etablerat samarbeten med varumärken som Icebug, Mumin, IJustWantToBeCool, Norrsken och IDG. Detta sker både inom B2B och försäljning på nätet till kundernas publik, man kallar det för B2B2C.
Enkelt förklarat så tar man in begagnade plagg som man tvättar och förädlar i ett eget tryckeri i Stockholm.
Tre miljoner nya t-shirts varje år
Enligt grundaren Hanna Saurén är marknaden stor. Svenskarna köper omkring tre miljoner nya t-shirts varje år inom kategorin merch och profilkläder och kan man ersätta en del av dessa med återanvända plagg finns stora miljövinster att göra. Och då måste det ju vara en bra affärsidé också, enligt Imperfect Industries.
– Det vi tycker oss se är att de som hittar oss är aktörer som verkligen förstår hållbarhet och klimatimpactfrågor – man gör ju en enormt mycket större klimatbesparing när man väljer att jobba med en produkt som redan är producerad och använd, än när man efterfrågar något som är nyproducerat.
Cirkulär affärsmodell
Det cirkulära blir här en affärsmodell som fungerar och kan växa.
– Vi är superstolta och glada över den fina respons vi fått. Vi tycker oss se att företag som ligger i framkant och jobbar proaktivt med miljöfrågor, faktiskt söker med ljus och lykta efter cirkulära erbjudanden.
Att inte använda fullgoda plagg i de växande textilbergen är egentligen bara orimligt.
Hanna Saurén
Cirka 50 procent av intäkterna för Imperfect Industries kommer från direktförsäljning B2B och den andra delen från styckeförsäljning i webbshopparna som man driver för sina kunder (B2B2C).
Unik Mumin-kollektion
Och det är mycket på gång för det unga företaget. Nyligen levererade man tröjor med specialdesignat print till Icebugs West Coast Trail. Strax innan lanserade man en egen kollektion med Moomin Characters.
– Det är en alldeles unik kollektion, där vi fått tillgång till aldrig tidigare använda illustrationer ur Tove Janssons arkiv, och där vi knutit ihop våra värden kring hållbarhet och mod.
Tidigare i år startade man ett samarbete med influencertrion IJustWantToBeCool, och här tittar man just nu på att ta fram limiterade släpp med koppling till deras content.
Finns kläder för sex generationer
Innovationshubben Norrsken, där man själv är medlem, är en annan kund. Där har man tagit fram communitytröjor till medlemmarna.
– Data visar att det just nu finns tillräckligt med kläder på vår jord för att klä de kommande sex generationerna. Att inte använda fullgoda plagg i de växande textilbergen är egentligen bara orimligt. Vår ambition är verkligen att bana väg för det cirkulära inom merch, vi vill visa att det begagnade funkar lika bra som nytt och låta det ha självklar plats i branschen. Våra tröjor är för alla – inte ”bara” för de som bryr sig om miljön!