Billerud Korsnäs hjälper Absolut ta fram pappersflaska
Första steget mot en helt biobaserad flaska.
Sprittillverkaren Absolut presenterade i samband med festivalen Way out West en prototyp till deras nya pappersflaska – som i framtiden ska vara helt biobaserad, nedbrytnings- och återvinningsbar.
– Vi har precis påbörjat vår resa mot en pappersflaska gjord i 100% biobaserat material och i nuläget är vi endast i prototypstadiet med en 3D-formad flaska i papper som har en tunn barriär av plast. Målet på sikt är att även denna del ska bli helt biobaserad. Vi vet att det är en bit kvar men detta är ett steg vi måste ta för att komplettera vår förpackningsportfölj, säger Louise Werner, Director Future of Packaging, The Absolut Company i ett pressmeddelande.
Pappersflaskan har tagits fram tillsammans med Ecoxpac som ägs gemensamt av Billerud Korsnäs och plastförpackningsproducenten Alpla .
– Sverige är den första marknaden där konsumenter får uppleva Absoluts nya förpackning, och att det är just Way Out West’s besökare som får göra det känns helt rätt, säger Pia Hägglöf, Senior Brand Manager Absolut.