AI stärker värdet av fysiska medier
AI förväntas revolutionera värdekedjan inom produktmedia genom effektivisering. Enligt professor Stephan Jansen, som inledningstalade på PSI, leder den digitala utvecklingen till att fysisk närvaro och fysiska produkter blir viktigare än någonsin som bärare av känslomässiga värden.
Under PSI-mässan, som inledde produktmediaåret i Düsseldorf, stod AI högt på agendan. I alla fall för mässarrangören som körde flera olika workshops inom ämnet och Professor Stephan Jansen höll ett inledningsanförandet på en timme helt fokuserat på AI.
Fysisk närvaro som motvikt
Stephan Jansen menar att i takt med att kognitiva uppgifter automatiseras, alltså intellektuell 'bearbetning', ökar efterfrågan på det genuint mänskliga och fysiska. Han beskriver en framtid där 'närvaro är det nya ekologiska', vilket innebär att fysiska möten och föremål får en högre status i en digitaliserad värld.
– Kunderna kommer att bli mer emotionella, mer närvarande och mer haptiska, förklarade Stephan Jansen under sin presentation och betonade att fysiska presenter fungerar som en viktig länk för att behålla kundrelationer.

Från rutin till kreativitet
En positiv effekt av AI-utvecklingen är att den kan avlasta anställda från repetitiva och administrativa arbetsuppgifter.
Detta skapar utrymme för vad Jansen kallar en mer humanistisk arbetsmiljö, där mänsklig kreativitet, empati och förmågan att skapa upplevelser hamnar i centrum.
Inom produktutveckling kan tekniken användas för att skapa digitala tvillingar av produkter innan de produceras fysiskt, vilket bidrar till både resurs- och kostnadseffektivitet.
För den fysiska mediebranschen innebär detta en möjlighet att positionera sig som en nödvändig motvikt till den digitala bruset, där kvalitetssäkrade och genomtänkta fysiska produkter skapar en varaktig påminnelse om varumärket.