Aftonbladet investerar i effektivare print-redigering
Att mediebranschen förändras fort är ett faktum och alla aktörer behöver kontinuerligt se över sina arbetssätt, inte minst om man jobbar med tryckta tidningar.
Detta fick kvällstidningen Aftonbladet att titta på ett nytt verktyg för att redigera sina sidor i den tryckta tidningen. Nu har man gått över till att använda Roxen som publiceringsverktyg för både papperstidningen och alla sina magasin.
– Print har gått ner de senaste åren, det är ett faktum, men jag är trots allt övertygad om att den tryckta tidningen kommer att leva ett bra tag till. Den är fortfarande relevant och viktig för att bygga varumärke och driva intäkter. Däremot blir det allt viktigare att se över sina arbetssätt och affärsmodeller, det är inte ”business as usual” längre. För oss handlar effektiviseringen inte om att dra ner på personalen, utan om att göra mer och rätt saker med hjälp av samma medarbetare. Att lägga mer kärlek där det räknas helt enkelt, säger Konrad Cronsioe, redigeringschef på Aftonbladet i ett meddelande.
Roxen Editorial Portal är ett molnbaserat publiceringsverktyg som underlättar redigeringsprocessen genom automatisering.
Roxen bygger på hel- eller halvautomatiserade arbetsflöden med Indesign som bas. Aftonbladet valde ett mellanting där många sidor kan automatiseras med hjälp av mallar, men där redigerarna ändå har frihet att rita sidor för hand.