”Amazon kommer till Sverige innan sommaren”
Amazons grundare Jeff Bezos
E-handelsjätten rekryterar personal i Sverige där man planerar lansering innan sommaren enligt insatta.
Amazon tangerar grafisk- och produktmediabranschen genom sina tjänster Amazon Merch, som vi skrivit om tidigare och Amazon Prints för fotoprodukter som vi också skrivit om. Man har också en omfattande print-on-demandtjänst för böcker.
Snart till Sverige
Fem av varandra oberoende e-handelsprofiler har uppgett information som tydligt pekar på att Amazon planerar en lansering i Sverige inom kort. Det enda experterna inte är överens om är huruvida Amazon kommer ha ett lager i Sverige från start eller om de kommer börja använda lagret i Tyskland.
– Jag vet att de har sökt brett efter e-handelskompetens i Sverige och att de även har annonserat om specifika tjänster inom lagerhantering. Med tanke på de långt gångna processerna är det fullt möjligt att det sker en lansering av Amazon.se redan i vår, men absolut före Black Friday. Jag tror att de kommer att rulla ut ett svenskt lager samtidig, säger Patrik Hedelin, partner på Eequity, till Di Digital.
Hans Otterling, partner på riskkapitalbolaget Northzone tror också de kommer ha ett lager från start, samt ta halva Norden i ett svep.
– De kommer att gå in i Sverige, Danmark och Finland samtidigt och erbjuda fri hemkörning och leverans nästa dag. Med tanke på Amazons resurser tror jag att de kommer ha ett lager i Norden redan från början.
Per Svärdson som grundat Adlibris och Apotea tror däremot att de kommer utgå från lagret i Tyskland.
– Jag har hört många rykten om ett hemligt projekt i Stockholm och att man ska lansera något under våren. Jag gissar att det rör sig om en svenskspråkig sajt. Kanske ska Amazon lansera sajter på alla språk i EU? Jag tror man börjar med att använda lagerlokalerna i Tyskland. Sedan bygger man ut i de områden som tar fart.
Intåget kan bli början på slutet för vissa
– Amazons intåg blir brutalt för vissa bolag. De som bara erbjuder en traditionell e-handelstjänst utan egna produkter kommer att få det tufft. Viktigt med egna varumärken och en tydlig profil, och stark marknadsföring i sociala medier, säger Hans Otterling.
– Om jag vore aktieägare i till exempel Elgiganten, Dustin eller CDON Marketplace skulle jag börja fundera på att sälja, säger Patrik Hedelin.
Men han påpekar också att svenskarna redan idag handlar för ungefär 800 miljoner årligen via Amazon och att han tror att många svenska bolag kommer kunna skaffa sig nya kunder genom att köpa marknadsföring på Amazon.