Gå till innehållet

Adobe köper e-handelslösning

Puls

Adobe har köpt e-handelslösningen Magento som är särskilt populär hos onlinetryckerier i Tyskland, Österrike och Schweiz. 

Magento  och har växt stabilt de senaste åren i dagsläget har lösningen cirka 250.000 tusen webbshoppar anslutna till sig. Uppköpet väntas färdigställas mellan juni och augusti i år och enligt Adobe är affären värd strax under 15 miljarder svenska kronor.

Magento ägdes först av Ebay och sedan av engelska investmentbolaget Permira, som även äger en betydande del av Klarna, men nu säljer de alltså Magento till Adobe.

Magento är en av de populäraste e-handelslösningar hos tryckerier i Centraleuropa, skriver Beyond Print på sin sajt.

Magento tillsammans med Adobes andra tjänster i deras ”Experience Cloud” som bland annat inkluderar marknadsföring och analysverktyg skapar en helhetslösning för de som bedriver printverksamhet online, skriver Beyond Print.

Läs mer

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll